Kilosu 15-20 liradan satılıyor!

Edirne'ye alışveriş yapmak amacıyla Yunanistan ve Bulgaristan'dan günübirlik gelen turistlerin çoğu balık pazarından alışveriş yapmadan gitmiyorlar.

Kilosu 15-20 liradan satılıyor!

Serhad kentine gezmeye gelen turistler, kıyafet ve market alışverişi  yaptıktan sonra soluğu balık pazarında alıyor.

Hem balık çeşitliliği hem de esnafın güler yüzüyle karşılaşan  turistler, tezgahlara günlük gelen balıkları almadan ülkelerine dönmüyor.

Balık pazarı esnafı da Bulgarca ve Yunanca "canlı balık, taze balık,  günlük balık" şeklinde seslenerek turistleri tezgahlarına çekmeye çalışıyor.

"Her gün balık almaya gelen oluyor"

Balıkçı Feridun Bistiren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, alışveriş  için çok sayıda turist geldiğini belirterek, "Son aylarda Bulgaristan ve  Yunanistan'dan çok sayıda turist ağırlıyoruz. Bazı günler çarşımızda sadece  Bulgar ve Yunan turistler oluyor. Hemen hemen her gün balık almaya gelen  turistler oluyor. Kosova, Yugoslavya ve Arnavutluk'tan gelenler de oluyor ama en  fazla Yunan ve Bulgar turist bizi tercih ediyor." diye konuştu.

Yunan ve Bulgar turistlerin özellikle palamudu tercih ettiğini ifade  eden Bistiren, şöyle devam etti:

"Yunanlılar levrek, çipura ve palamut alıyor. Bulgarlar ise lüfer ve  palamut tercih ediyor. Ama turiste en çok palamut satıyoruz. Turistlerle aramız  çok iyi, memnunuz. Her gün gidip geliyorlar. Dost olduk, aile gibiyiz artık.  Balıklarımızı paketliyoruz, pişirip servis ettiklerimiz oluyor. Tuzluyoruz,  buzluyoruz, paket yapıyoruz, memleketlerine kadar gönderiyoruz balıkları.  Fiyatlar da uygun, hamsi kilo 15 lira, palamut tane 20 lira, lüfer tane 20-25  lira, çinekop 25 lira, barbun kilo 30 lira.'' Balıkçı Hamza Köksoy da her gün Yunan ve Bulgar turiste balık  sattıklarını ifade etti.

Turistlerin çok balık tükettiğini anlatan Köksoy, "Yunan ve Bulgar  turistler balık seviyor, en çok palamut tercih ediyorlar. Biz de misafirlerimizi  en iyi şekilde ağırlıyoruz. Yunanca ve Bulgarca öğrenmeye çalışıyoruz. Tezgahta  müşteriye Türkçe, Yunanca ve Bulgarca sesleniyoruz." dedi.

Balık pazarının çok sayıda turist aldığını anlatan Köksoy, turistler  sayesinde esnafın yüzünün güldüğünü kaydetti.

Bulgaristan'dan gelen Katya Yanko ise Bulgaristan'da taze balık  bulmanın zor olduğunu belirterek, "Aradığımız çeşidi Edirne'de buluyoruz. Bizim  orada çok çeşit yok. Esnafın güler yüzünden ve balıkçılardan memnunuz. Balık  yemeyi ailecek seviyoruz. Buradaki balıklar lezzetli. Alışverişimizi yaptıktan  sonra Bulgaristan'a döneceğiz." diye konuştu. Dimitri Alexia da en çok palamut balığı tükettiğini anlattı.
Edirne'den birçok şey aldıklarını dile getiren Alexia, "Hem geziyoruz  hem de alışveriş yapıyoruz. Fiyatlar gayet uygun." dedi.

 

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.