Kantinlere açılış izni yok, öğrenciler esnafa koştu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yüz yüze eğitime geçişin ikinci aşamasında bugün ders zili çaldı ancak gün boyunca okulda olacak öğrenciler, bakanlıktan izin çıkmadığı için kantin hizmeti alamadı. Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı ve İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu, öğrencilerin okulda bulundukları sürede acil ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi.

Kantinlere açılış izni yok, öğrenciler esnafa koştu
banner150

Bugün ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf ile ortaokul 8'inci sınıflarda ders zili çaldı. Haftada iki gün 6'şar saat, imam hatip ortaokullarında ise haftada iki gün 7'şer saat, lise hazırlık sınıfları ve 12'nci sınıflarda ise haftada iki gün 8'er saat okulda olacak öğrencilere kantin hizmeti verilemedi.

Dünya Gazetesi'nin haberine göre; gün boyunca okulda olacak öğrenciler, Bakanlıktan izin çıkmadığı için kantin hizmeti alamadı. Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı ve İstanbul Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Vahap Osmanoğlu, öğrencilerin okulda bulundukları sürede acil ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın yayınını yaptığı genelgeye göre COVID-19 ile alakalı tüm hijyen kurallarını yerine getirerek eğitim-öğretim dönemine hazırlandıklarını belirten Osmanoğlu, "Buna rağmen kantinlere açılış izni verilmedi. Tüm gün boyunca okulda kalacak öğrenciler yeme-içme ihtiyacını karşılayamıyor. Bir şişe su dahi alamıyorlar" dedi.

Aşamalı açılması talep ediliyor

İlk olarak kantinlerin açılarak paketli gıda satılmasına yönelik izin verilmesini gerektiğini dile getiren Osmanoğlu, konuyla alakalı şu ifadeleri kullandı: "Kantinleri açık bulmayan öğrenciler okul çevresindeki esnaftan alışveriş yaptı. Kantin hizmetlerinde de eğitim-öğretim gibi aşamalı bir geçiş uygulansın. En azından evvela kapalı paketli gıdaların satışına geçilsin. Denetimler artırılarak kurallara uygun çalışmayanlar kapatılsın. Hijyen kurallarını tam olarak yerine getirenler devam etsin."

"Esnafa verilen desteklerin hiçbirinden yararlanamadık"

MEB'e bağlı çalışan kantinler olarak 20 000 kişinin bu sektörden geçindiğini dile getiren Osmanoğlu, "Bunun bir de özel okullar tarafı var. Toplamda 700 binin üstünde kişiyi direk olarak ilgilendiriyor. Bugüne kadar esnafa verilen desteklerin hiçbirinden yararlanamadık. Bundan sonrası için hem açılış izni hem de destek bekliyoruz" dedi.

Okulların kademeli olarak eğitime başlaması sebebiyle az sayıda öğrenciye hizmet verileceğini dile getiren Vahap Osmanoğlu, "Kantinler açılsa bile yüz yüze eğitim mecburi olmadığı için tam kapasiteye ulaşamayacağız. Bu sayılarla yapacağımız cirolar çok düşük olacak. Bu döneme özel olarak bizden kira ücreti alınmasın" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.