İşsizlik maaşı 2019 zammı (İşsizlik maaşı nasıl alınır?)

Bugün açıklanan 2019'da ödenecek asgari ücretle birlikte hem yeni yılda alınacak asgari geçim indirimi hem de işsizlik maaşına gelen zamlar da netleşti. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı da yükseldi. İşte tüm detaylar...

İşsizlik maaşı 2019 zammı (İşsizlik maaşı nasıl alınır?)
banner150

2019 yılı için yeni asgari ücret net 2 bin 20 TL, brüt 2 bin 558 TL olarak belirlendi. Asgari ücret zammı ile birlikte işsizlik maaşı miktarları da belli oldu. İşsizlik maaşı nedir? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir? İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı şartları nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtları!

2019 İŞSİZLİK MAAŞI

Asgari ücrete yapılan yüzde 26,05'lik zamla birlikte işsizlik maaşı ödemeleri de artmış oldu. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olan işsizlik maaşı, en düşük 1.015 lira, en yüksek 2.030 lira olacak.

İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;

1 - Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

İNTERNETTEN BAŞVURULABİLİYOR

Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.