İmar Barışı'nda süre uzayacak!

Hükümetin, imar ve iskan sorunu olan yapılara yasallık kazandırmak için başlattığı ‘İmar Barışı’na müracaatlar 31 Ekim’de sona erecekti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sürenin uzatılabileceğini söyledi

İmar Barışı'nda süre uzayacak!

13 milyon tapusuz konut ve işyerinin imar sorununu ortadan kaldırmak amacıyla hazırlanan İmar Barışı’ndan faydalanmak için 31 Ekim’e kadar başvurmak gerekiyordu. Sürenin bitimine 6 gün kala Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru süresinin uzatılabileceğini söyledi.

Kurum, “Şu anda 6 milyonun üzerinde başvuru oldu ve 5 milyar lira başvuru bedeli ödendi. Milyonlarca vatandaşımız daha faydalanmak istiyor. Bu talebe kayıtsız kalmayacağız” dedi.

YAYLALARA YENİ PLAN

plan İstanbul’da Turkuvaz Medya Grubu ortaklığında düzenlenen Dijital Şehircilik Zirvesi’nde konuşan Murat Kurum, dijital şehirlerle hayatı kolaylaştıracaklarını belirterek, şunları söyledi: “Gelişmiş ülkelerde köyden kente göç oranı yüzde 80. Biz de Türkiye’de bu oranı artıracağız. Bunun için şehirlerin planlı dönüşmesi gerek. Aynı zamanda köy ve yaylaları düzenleyecek imar planlamaları yapacağız.”

DİJİTAL DÖNEM BAŞLIYOR

30 büyükşehir belediyesi dijital şehirciliğe geçtiğinde yüzde 20 enerji tasarrufu olacağını aktaran Murat Kurum, şöyle devam etti: “40-50 milyar dolarlık cari açığın yüzde 80’i ithal enerjiden kaynaklı. Yüzde 20’lik tasarruf cari açığı azaltır. Bu işi hızlandırmak için Akıllı Şehir Stratejisi ve Eylem Planı’nı hazırlıyoruz. Ayrıca dijital bakanlığın adımlarını atacağız. İmar planları, ruhsatlar tek noktadan takip edilebilecek.”

KENTSEL DÖNÜŞÜME DÜZENLEME YOLDA

İnşaat sektöründe belirli düzenlemeler yapılacağını belirten Murat Kurum, “Tapu harçlarının gerçek bedelden alınması için çalışıyoruz. kentsel dönüşümü imar artışıyla değil, gerçekten dönüşmesi gereken alanlarda yapmak istiyoruz. buna ilişkin düzenlemeler olacak. Kanal İstanbul’da ise nüfus yoğunluğu az ve yatay bir şehirleşme planlıyoruz” diye konuştu.

c
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.