banner232

Her şeyi 10 dakikada hallediyor! Tarlara 'ziha' girdi

İnsansız hava araçları hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Bursa'nın İnegöl İlçesinde başlatılan pilot uygulamasında meyve bahçelerini ZİHA'larla ilaçlıyor.

İnsansız hava araçları tarımda da kullanılmaya başladı. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Bursa İnegöl’de başlattığı pilot uygulamasında meyve bahçelerini ZİHA’larla ilaçlıyor. Kısa adı ZİHA olan zirai insansız hava araçları üreticilere hem zaman hem de maddi olarak tasarruf sağlıyor. Meyve bahçelerinin üzerinde uçan ZİHA’lar ilaçlama çalışmalarında kullanılırken aynı zaman ilaç tasarrufu da sağlıyor.

ZİHA’lar TASARRUF SAĞLIYOR

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz ZİHA’ların büyük tasarruf sağladığını söyledi.

"Ciddi bir su tasarrufu var ve bu su da az para değil aslında baktığınızda. İlaçta da neredeyse yüzde 40'a yakın bir ilaç tasarrufu söz konusu oluyor. Sürede de aynı durum söz konusu. Dronla bu bölgede 10-12 dakikada ilaçlamayı gerçekleştirebiliyoruz."

ÇİFTÇİYE DESTEK

İnegöl'deki testler, 3 dönüm bahçedeki 144 ağaç üzerinde sürdürülüyor. ZİHA'ların oluşturduğu hava akımı, ilacı dal ve yaprakların altlarına da ulaştırıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği'nin projesine İnegöl Belediyesi de destek oluyor.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban çiftçilere verdikleri destekten bahsetti.

"Burada kurmuş olduğumuz üreten çiftçiler kooperatif modeliyle inşallah çiftçimize dron desteğini, ilaç desteğini biz vermek istiyoruz. İlk şeftali bahçemizde çalışmamızı yapacağız."

Uygulamayla bölgede ZİHA kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

(Kaynak: TRT Haber)

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2021, 16:00
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.