Hem çalışan için hem esnaf için uykusuz geceler kapıda

Türkiye'nin güncellenen yeni koronavirüs risk haritası tamamen kırmızıya dönerken, Ramazan ayında mekanların sadece paket servisi yapacağı kararı ve 1.3 milyon kişinin faydalandığı kısa çalışma ödeneğinin sonlandırılması hem esnafın hem de çalışanın uykularını kaçırdı. Birçok işletmeden ücretsiz izin haberleri gelmeye başladı.

Hem çalışan için hem esnaf için uykusuz geceler kapıda

Kısa çalışma ödeneğinin 31 Mart itibariyle sonlandırılmasını ücretsiz izin dalgasını takip etti.    Pek çok işletme çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaya başladı. İlk kitlesel ücretsiz izin haberi ise havayolu taşımacılığı yapan Onur Air ve Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram şirketi Do&Co’dan geldi. Onur Air tüm personelini ücretsiz izne çıkarırken Do&Co’da benzer bir uygulamaya gitti.

Küçük işletmelerden de benzer haberler geldi. Birçok kafe, bar ve restoran, ödeneğin sonlandırılmasıyla çalışanlarını ücretsiz izne çıkardı. Türkiye Esnaf Platformu Sözcüsü Murat Akbaş "Kafe, bar gibi işletmeler zaten çalışamaz haldeydi. Saat kısıtlaması nedeniyle müşteri çekemedik. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak zaten zordu. Ancak bu ödenekle işçi arkadaşlarımız bir şekilde idare ediyordu. Ödeneğin kalkması nedeniyle zor durumda olan mekanlar çalışanını çıkartmak zorunda kaldı. Arkadaşlarımız ne kredi alabiliyor ne de bir borç. Esnaf da artık emekçi oldu. Bir işçiyi çıkarıp ailesinden birilerini koyuyor ve kendisi de çalışıyor. Esnaflarda birikim kalmadı. Esnaf mağdur oluyor. Emekçiler daha çok mağdur oluyorlar. Bizim sorunlarımızın çok ötesine geçti emekçilerin sorunu. Bu iktidarın emekçilere karşı tavrıdır" dedi. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 6 ay Önce

Devam ver mehteri kongreye gidenler versin adaletsiz lik başını almış gidiyor

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.