Hayaldi; gerçekleşiyor ... Dolar 4,90’ı aştı

Yeni kabinenin açıklandıktan sonra yükselişe geçen dolar durdurulamıyor. Dolar kuru ilk defa 4,97 seviyesine kadar çıktı.

Hayaldi; gerçekleşiyor ... Dolar 4,90’ı aştı

Dolar, TL karşısındaki rekor kırdı. Mayıs ayında 4.94 seviyesine ilk defa çıkan dolar, rekorunu tazeledi. 4.97 seviyesine kadar yükseldi, ardından 4.91 seviyesine geriledi. 

Dolar dün 4.80'ler seviyesinde seyretmişti.

Hafta ortasında 4.80 civarında işlem gören Dolar , daha sonra 4.97'ye kadar yükseldi. Daha sonra gerileyen Dolar , perşembe gününe 4.90 seviyesinden başladı. Serbest piyasada Euro 5.72'den işlem görüyor.
Pazartesi günü Erdoğan tarafından yeni kabinenin ilan edilmesinin hemen ardından doların TL karşısında yükseldiği görülmüştü.

ABD ile Çin arasındaki gerilimin bir ticaret savaşını tetikleyeceği endişesi gelişmekte olan ülke para birimlerindeki kayıpları tetikledi.

ABD'de Başkan Donald Trump yönetimi, 200 milyar dolar tutarında ithal Çin ürününe yüzde 10 ek gümrük vergisi getireceğini söyleyerek Çin ile yaşanan ticaret anlaşmazlığını tırmandırdı.

Piyasalar ayrıca önümüzdeki dönemde uygulanacak ekonomi politikalarına ilişkin sinyal verebileceği düşünülen Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu'na odaklandı.

YORUM EKLE

banner75