Günde kaç saat çalışmak yasal?

Çalışma saatleri iş yerinin çalışma şartlarına göre değişiyor. Günlük çalışma saatleri farklılık gösterse de haftalık çalışma süresi 45 saati geçemez. Eğer günde 12-13 saat çalışıyorsanız yapmanız gerekenler…

Günde kaç saat çalışmak yasal?

Özel sektörde çalışma saatleri farklılık gösteriyor. Günlük 8 saat olan çalışma süresi 12 -13 saatlere kadar çıkabiliyor. İş Kanunu'na göre; genel bakımdan çalışma süresi haftada en fazla 45 saat olmalıdır. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, iş yerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanabilir.

Takvim gazetesinden Ali Şerbetçi bugünkü köşesinde çalışma saatleri ile ilgili şunları söylüyor;

Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde 11 saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, 2 aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.

İşyerindeki çalışma süreleri bu şekilde uygulanıyorsa yasal olarak bir engel bulunmamaktadır. Ancak denkleştirme yapılmıyorsa sürekli 12-13 saat çalışma uygulanıyorsa bu yasal değildir. Bu şekilde çalışmak zorunda değilsiniz.

Kaynak: TAKVİM

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.