Güncel altın fiyatları! Çeyrek ve gram altın fiyatı değişti mi? (13.12.2018)

Altın fiyatları merakla araştırılıyor. Çeyrek altın ve gram altın ufak yatırımcının en çok tercih ettiği yatırım araçları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çeyrek altın kaç lira, gram altın ne kadar oldu? İşte günün altın fiyatları ve gelişmeler.

Güncel altın fiyatları! Çeyrek ve gram altın fiyatı değişti mi? (13.12.2018)

Bugün çeyrek altın fiyatı ve gram altın ne kadar oldu? Cumhuriyet altını kaç lira? gibi soruların yanıtlarını merak eden yurttaşlarımız altın fiyatlarını araştırıyor. Düğünlerin ve yatırımcısının gözdesi altın ne kadar oldu? Bugün altının gramı 214,39 TL’den alınırken 214,48 TL’den satılıyor. İşte Kapalıçarşı’daki 13 Aralık 2018 Perşembe altın fiyatları.

ALTIN FİYATLARI 13 ARALIK

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın 214,36 liradan alınırken, 214,42 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 343,38 liradan alınırken 351,20 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın da 684,62'den alınırken 702,41 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1.421,00 liradan alınıp 1.442,00 liradan alıcı buluyor.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.