Fiyatlar cep yakıyor! Ev almak artık hayal oldu

Ev almak için uzun yıllar çalışan vatandaşların alım gücü her geçen gün zorlaşıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırma da son 1 yıldaki fiyat artışının yüksekliği ve nedenleri ortaya çıktı.

Fiyatlar cep yakıyor! Ev almak artık hayal oldu

Ev almak için uzun yıllar çalışan vatandaşların alım gücü her geçen gün zorlaşıyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırma da son 1 yıldaki fiyat artışının yüksekliği ve nedenleri ortaya çıktı.

Anket sonuçları, salgından etkilenen bazı illerde talep artışının fiyatların yükselmesinde etkili rol oynadığını gösteriyor.

Hürriyet gazetesi Gülistan Alagöz'ün haberine göre Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı 10 ilde yüzde 37 ile yüzde 59 arasında artış olduğunu söyledi.

YAZLIK ETKİSİ

Artış nedenlerini değerlendiren Yazıcı, “Aydın, Muğla, Antalya ve Balıkesir bünyesinde yazlık ilçeler barındırdığından en üst sıraya çıktılar. Pandemi döneminde yazlıklar kışlık oldu, insanlar yazlık evlerini kışın da kullanmaya devam ettiler. Bu evler ikincil ev özelliğinden birincil evlere döndü. Fiyat artışında bunun payı büyük diye düşünüyorum.

Batman, Şanlıurfa, Mardin, Ardahan ve Gaziantep’te ise göç ve mülteciler dolayısıyla fiyatların yükseldiğini görebiliyoruz. Ancak bu senenin dinamiklerinin daha farklı olacağını ve yazlık ilçelerde fiyatların geçen seneki hızla artmayacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

3 BÜYÜK İL

Eva tarafından paylaşılan bilgilere göre konut fiyatlarındaki artış İstanbul, Ankara ve İzmir’de de ciddi boyutta. İstanbul’da ortalama metrekare fiyatının 4 bin 870 lira ve yıllık artışın yüzde 24.23 olduğu belirtildi. Ankara’da ortalama metrekare fiyatı 2 bin 540 liraya çıkarken yıllık fiyat artışı yüzde 25.02 oldu. İzmir’de metrekare fiyatı 4 bin 400 lira olarak hesaplanırken, fiyat artışı da yüzde 32.33’ü buldu.

‘MALİYET ARTIŞI ZAM GETİRECEK’

Gayrimenkul geliştiren firmaların yöneticileri önümüzdeki aylarda fiyat artışı olacağını belirtiyor. Bunun nedeni de maliyet artışı olarak açıklanıyor. Markalı konut üretimleri devam eden projelerde maliyet artışını fiyatlara yansıtmadıklarını ancak yeni başlanacak projelerde bu durumun kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) beton, demir ve çimentoya yapılan zamların son 1 yılda yüzde 100’ün üzerinde olduğunu açıklamıştı.

EN ÇOK FİYAT ARTIŞI OLAN 10 İL

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 1 ay Önce

Doldurursan bu kadar suri afganı daha 77 milleti ne kiralık kalır ne satlık ne haliniz varsa görün

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.