Faiz kararı sonrasında dolar ve euro roket gibi fırladı!

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını duyurdu. Merkez Bankası faizleri sabit tuttu...

Faiz kararı sonrasında dolar ve euro roket gibi fırladı!
banner150

Merkez Bankası 10,25 olan politika faizini değiştirmedi.

Başkan Murat Uysal göreve geldikten sonra ilk dokuz toplantıda indirime giderek faizi yüzde 24 seviyesinden yüzde 8.25 seviyesine düşüren Merkez Bankası, Eylül 2018’den sonra ilk defa geçen ay 200 baz puan faiz artışına gitmişti.

Bankadan yapılan açıklamada, "Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir" ifadeleri kullanıldı.

“İktisadi faaliyetteki toparlanma devam etmektedir.” denilen açıklamda, "Son dönemde atılan politika adımlarıyla birlikte ticari ve bireysel kredilerdeki normalleşme eğilimi belirginleşmiştir. Salgın tedbirleri kapsamında uygulanan destekleyici politikaların kademeli olarak geri alınmasıyla ithalatta öngörülen dengelenmenin başladığı görülmektedir. Mal ihracatındaki güçlü toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir" ifadelerine yer verildi.

TCMB politika faizini yüzde 10,25'te sabit tutarken dolar kuru TL karşısında sert yükseldi.

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi dolar kuru, TL karşısında 7.80 lira seviyesinden işlem görürken karar sonrası sert bir şekilde yükselerek 7,96 lira seviyesini gördü.

Dolar kuru daha sonra toparlanarak 7,94 ile 7,95 lira seviyesine geriledi.

Şu dakikalarda 7.9450 liradan işlem görüyor. Euro kuru ise 9.4084 liradan el değiştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.