Evi olmayana 2019 model fırsat!

TOKİ, yeni yıla da hızlı başladı. Yurdun birçok farklı yerinde özellikle dar gelirli vatandaş için konut yapan TOKİ, 306 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyor. 20 yılda ödeme imkanı ise en büyük kolaylık.

Evi olmayana 2019 model fırsat!
banner150

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yeni yılla birlikte 5 bin 68 konutu satışa sundu. 30 ilde hayata geçirilen konutlar özellikle dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için önemli bir fırsat sunuyor. Evlerin taksidi bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 306 liradan başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin liraya kadar düşüyor.

İKAMET ŞARTI VAR

Konut sahibi olmak için bazı şartlar aranıyor. Buna göre; ‘alt gelir grubu’ projelerinde sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemiyorlar. Ayrıca, satın alınan konutta, borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi şartı aranıyor. Konutta ikamet edilmediği tespit edilirse sözleşme feshedilebiliyor. Orta gelir grubuna hitap eden konutlarda devir şartı 1 yıl. Yani anahtar teslim tarihinden itibaren 1 yıl sonra isteyen evini satabiliyor.

DÜŞÜK PEŞİNAT İMKANI

Dar gelirliye sunulan projelere başvurmak isteyenlerin aylık hane halkı gelirinin, en fazla 4 bin 500 lira olması gerekiyor. Proje İstanbul’daysa gelir şartı 4 bin 800 lira. Orta gelir grubunda yer alan projelerde gelir üst limiti yok. Dar gelirlinin TOKİ’den aldığı evler için ödeyeceği peşinat 15-20 bin lira civarında. Bir başka deyişle peşinat vadeye göre evin bedelinin yüzde 12’sinden başlıyor, yüzde 20’sine kadar çıkıyor.
 
BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Vade ise 20 yılı buluyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine satışta ise peşinat yüzde 10 olurken taksitler de 20 yıl sabit. Konutların ortalama teslim süresi 3 yıl. İlk taksit konut teslimini takip eden ayda ödeniyor. Satışa sunulan konutlar için Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmak yeterli. Hangi bankaya başvuru yapılacağı ve diğer detaylar ‘444 86 54’ numaralı ALO TOKİ hattından öğrenilebiliyor.
 
Kaynak: POSTA

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.