Engelli işçi çalıştırmayan işverenler yandı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, engelli işçi çalıştırmayan iş yerlerinin kamu ve özel sektör iş verenine, çalıştırmadığı her engelli işçi ve her ay için 2 bin 211 lira idari ceza uygulanacağını söyledi.

Engelli işçi çalıştırmayan işverenler yandı!

 

Engelli işci çalıştırmayan iş yerlerine cezalar yağacak.

 

Bir soru önergesine cevap veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İŞKUR verilerine de değindi.


İŞKUR'un verilerini değerlendiren Süleyman Soylu; Kamuda  Ekim 2015 itibariyle 10 bin 641 engelli işçi çalıştığını, bunların 2 bin 535’inin kontenjan fazlası olarak çalıştırıldığını belirtti. Açıklamalarına devam eden Soylu, 85 bin 886 engelli işçinin de özel sektörde çalıştığına değindi.

 

ENGELLİ İŞ GÜCÜ TALEPLERİ İŞKUR'DA

 

Soylu, İŞKUR'un internet sitesinde kamu ve özel sektörün engelli iş gücü taleplerini her gün yayınladığını belirtti. Engelli vatandaşlar İŞKUR üzerinde kayıt oluşturarak bu iş ilanlarına başvurabilirler dedi.

 

ÇALIŞTIRMADIĞI HER İŞCİ İÇİN CEZA


Kamu ve özel sektör belirli kontenjanda engelli işci çalıştırma yükümlülüğüne sahip olduğunu belirten Soylu; Bu yükümlülüğüne uymayan kamu ve özel sektör iş verenine, çalıştırmadığı her engelli işçi ve her ay için 2 bin 211 lira idari ceza uygulandığını ifade etti. Soylu, 2015 yılı ekim ayı sonu itibariyle, engelli işçi açığından dolayı özel sektör işverenlerinden 221 milyon 320 bin lira idari cezanın tahsil edildiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE