Enerjide yaptı sıra ekonomiye geldi! Yeni döneme giriliyor...

Yeni kabineye atanan isimlerin tamamının alanlarında uzman isimlerden seçilmesiyle birçok soruna çözüm bulunacak. Enerjinin başındayken 'Yerli ve Milli Enerji' hamlelerini gerçekleştiren Berat Albayrak'ın ekonominin başına gelmesiyle beraber 'Yerli ve Milli' ekonomiye geçiş hızlanacak.

Enerjide yaptı sıra ekonomiye geldi! Yeni döneme giriliyor...
banner150

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinenin en önemli özelliği ağırlıklı olarak Meclis dışından ve alanında uzman kişilerden oluşması.

Yeni dönemin ilk kabinesine dışardan atanan isimlerin her birinin kendi alanında uzman ve tecrübeli kişilerden oluşması, yeni döneme uygun bir tercih olarak ortaya çıkıyor.

Kendi alanlarında başarılı işlere imza atmış isimlerin bakanlıkları döneminde bu bilgi ve birikimleri devlette de kullanarak birçok temek sorunu çözmesi bekleniyor.

MECLİS'TEN ATANAN İSİMLER

Yeni dönemin ilk kabinesinde devletin temelini oluşturan 4 bakanlığa Meclis'ten isimler atandı. Bu bakanlıkların en önemli bakanlıklar olmasının yanında bakanlarda kamuoyu tarafından bilinen ve başarılı bulunan isimler olması dikkat çekti.

EN ÇOK MERAK EDİLEN EKONOMİYDİ

Türkiye'nin yeni sisteme geçmesiyle beraber içeride ve dışarıda en çok merak edilen ekonominin başında kimin olacağıydı. Hem içeride hem de dışarıda beklenti güçlü bir ismin ekonominin dümenine geçmesiydi.

Yurt içi ve yurtdışında iyi eğitim görmüş olan genç bakan Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması bu beklentiyi nokta atışı olarak karşılamış oldu.

Enerji Bakanlığı yaptığı dönemde Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak için büyük çaba gösteren ve Milli Enerji Strateji Belgesi’ni hazırlayan Albayrak, ekonominin başındayken de , önemli ve acil yapısal reformları içine alan detaylı ve kapsayıcı bir ekonomik programın uygulamaya alacak.

Bakan Albayrak'ın yaptığı ilk açıklamada vurguladıkları yeni dönemin yol haritasını da açıklıyor. 

-Enflasyonla mücadele,

-Merkez Bankası bağımsızlığı

-Bütçe disiplini,

-Türkiye ekonomisinin istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyüme hedefi,

-Uluslararası finansal piyasalarla işbirliği konusunda net mesaj,

-Bakanlıklar arası uyumsuzluk ve karar almadaki gecikmelerin önüne geçilecek.

TURİZMDE BİR İLK

Öte yandan Sağlık ve Turizmde iş adamı bakan döneminin ilk örnekleri yaşanırken Turizm’de ayrı bir ilk daha gerçekleşti. Turizm Bakanlığı'na ilk kez turizm kökenli ve Türkiye turizmini çok iyi bilen bir isim getirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.