Emeklilikte yaşa takılana müjde geldi

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili kanun teklifleri Meclis’e sunulmuştu. Şimdi de bu teklifin komisyonlarda ele alınacağı gelen bilgiler arasında. Yeni gelişme 100 binlerce emekli adayını bir nebze'de olsa umutlandırdı

Emeklilikte yaşa takılana müjde geldi
banner150

Emeklilikte yaşa takılanların sorunu 2008’den beri devam ediyor. 8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadın ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekli olabiliyordu.

PRİM ŞARTI 7 BİNE ÇIKTI

Fakat 1999’da emeklilik yaşı ve istenen prim şartı arttı. 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 yılları arasında işe girenlere ‘kademeli yaş’ şartı getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu.

HER KAPIYI ÇALDILAR

İşte bu uygulama milyonlarca kişiyi mağdur etti. Emekliliğine kısa süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Bu kişilere ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ ya da ‘EYT’ deniliyor. Emeklilikte yaşa takılanlar sorunlarına çare bulmak için siyasi partiler dahil her kapıyı çaldı. Talepleri kanun teklifiyle Meclis gündemine de geldi.

KOMİSYONDA GÖRÜLECEK

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem’in verdiği teklifin yakın bir tarihte ilgili komisyona havale edildiği öğrenildi. Bir başka deyişle konu artık Meclis’te detaylıca incelenecek. Düzenlemeyi çoğu milletvekili destekliyor. Tamda bu gelişme yaşanırken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

'ARALIK SONU BİTER'

Aldıkları bilgilerin kendilerini umudun çok daha yüksek seviyesine taşıdığını belirten Özüpak, “Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı ile yaptığımız görüşme sonrasında; ‘Sizin sorunlarınızı biliyoruz ve bunlarla ilgili çalışma başlattık’ dediğini bizzat kendi ağzından duydum. Bizlere umut verdi. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’la görüşmemiz oldu. Komisyona giden iki tane teklif var. onların takibini yapıyoruz. Bize göre aralık sonuna kadar bu işler bitecek. Umudumuz bu yönde inancımız bu yönde” dedi.

SİYASET ÜSTÜ BİR BAKIŞ AÇISIYLA...

Milletvekillerinin emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili hazırladığı kanun teklifleri ile destek açıklamalarının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Mali sekreteri Ömer Kurnaz, “Toplumsal bir mağduriyete dönüşen bu sorun, daha fazla vakit geçirilmeden siyaset üstü bir bakış açısıyla çözüme kavuşturulmalı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hacı Murat akkaş
Hacı Murat akkaş - 1 yıl Önce

Hakkımızı istiyoruz

Ali uçar
Ali uçar - 1 yıl Önce

ETT mağdurları olarak yıllarca sessiz sedasız eylemsiz provakatör eylemlerden uzak kalarak ülkemizin devletimizin aleyhinde karşısında hiç bir girişimde bulunmadık rabbim hakkımız olmayan bir lokmayı nasip etmesin fakat çok mağdursuz iş bulamıyoruz çünkü yaşlıyız sigortamızı yapmıyorlar çünkü daha genç ve dinamik olanlar tercih ediliyor dolayısıyla ortada kalmış sahipsiz ışe yaramayan insanlar topluluğu gibi bir durumla karşı karşıya kaldık biz hakkımız olanı istiyoruz devlet büyüklerimiz artık bu haksızlığa ve adaletsizliğe bir çare bulacağından bu kanunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını sayın cumhurbaşkanımızın bu konuya sessiz kalmayacağını temenni ediyorum saygılarımla

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.