Elektrik faturası nasıl düşürülür? İşte pratik bilgiler

Dünyada hızla yayılan koronavirüs (Covid 19) salgını nedeniyle insanlar evde kalınca bu durum hanelerin elektrik tüketimine de yansıdı. AVM'lerin, okulların kapanması ve üretime verilen ara nedeniyle genel elektrik tüketimi mart ayında şubata göre yüzde 10 azalırken, hanelerdeki tüketim yüzde 15 yükseldi.

Elektrik faturası nasıl düşürülür? İşte pratik bilgiler
banner150

KORONAVİRÜS salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı bu günlerde kalabalıklardan uzak olamak ve sosyal izolasyon hayati önem taşıyor. Salgının yayılma hızılın azaltılması için çok sayıda şirket evden çalışma modeline geçerken sokaktaki hareket de gittikçe azalıyor.

Herkesin evde olduğu bu dönemde ise konutlarda tüketilen elektrik miktarı da gittikçe artıyor. Elektrik sektörü verilerine göre, Türkiye genelinde büyük fabrikaların ve ağır sanayinin üretime ara vermesi nedeniyle mart ayında elektrik tüketimi nisan ayına göre yüzde 10'luk bir düşüş gösterdi. Ancak herkesin eve çekilmesiyle aynı dönemde Türkiye genelinde hanelerdeki elektrik tüketimi ise yüzde 15 yükseldi.

TÜKETİM ARTACAK 

Sektör kaynaklarına göre özellikle eğitimin nisan sonuna kadar evlerden devam edecek olması ile nisan ayında bu artışın yüzde 20'leri aşması bekleniyor. Dört kişilik bir ailenin aylık ortalama elektrik tüketimi 200 ile 250 kilovatsaat arasında. Bu güncel tarifeye göre 140 TL ile 180 TL arasında bir elektrik faturası demek. Peki bu 200-250 kilovatsaat elektriği hangi cihazlar en fazla tüketiyor? Televizyon, buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, ütü elektrik tüketen en temel ev eşyalarımız. Her biri 20 ile 40 kilovatsaat arasında elektrik tüketir.

Aydınlatma için ise aylık ortalama 20 kilovaatsaat elektrik gerekiyor. Aile bütçesini idare etmenin daha önemli hale geldiği bu dönemde artar enerji maliyetlerini düşürmek için neler yapılabilir? Sizler için araştırdık. İşte evde tasarruf etmenin yolları:

Tam kapasitede çalıştırın, tek parça için ütüyü açmayın 

1- Buzdolabını kalorifer, fırın, klima gibi ısı yayan eşyalarımızın yakınına koymayalım.

2- Sulu yiyecekleri kapaklarını kapatarak buzdolabına koyalım.

3- Buzdolabına sıcak yiyecek ya da kap koymayalım.

4- Buzdolabının kapısını sık sık açıp kapamayalım.

5- Bulaşık makinesini tam doldurup çalıştırın.

6- Her bir parça için ütüyü çalıştırmak yerine biriktirerek ütü yapmayı tercih edin.

TAMAMEN KAPATIN 

7- TV, uydu alıcısı, bilgisayar ve benzer tüm elektronik aletleri düğmesinden tamamen kapatalım.

8- Çamaşır makinemizi, bulaşık makinemizi kapasitesinde kullanalım. Çamaşırlarımızı asarak kurutalım.

9- Az kirli, ya da az miktarda çamaşırı yıkamak zorunda isek düşük performansta çalıştıralım.

10- Su ısıtıcısı, çay ve kahve makinelerini açık bırakmayalım.11- Fırında yemek pişirirken sık sık kapağını açmaktan çekinin.

12- Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyun. Böylece, pişirme sürenizi yüzde 20 azaltın.

ÖNCE HAVLU SONRA MAKİNE 

13- Saç kurutma makinelerini saçımızı havlu ile kuruttuktan sonra kullanalım.

14- Benzer şekilde çamaşır kurutma makinemizi mümkünse gerekmedikçe çalıştırmayalım.

15- Kullanmadığımız mahallerdeki elektriği söndürmeyi bir refleks haline getirelim.

16- Şarj süresi bittikten sonra cihazlar şarjda kalırsa elektrik tüketmeye davam eder.

17- Lavabo, tuvalet, merdiven, kapı önü ışığı gibi yerlere mümkünse sensörler, sensörlü anahtarlar taktıralım.

18- Elektrik süpürgesi torbasını sık sık boşaltın veya değiştirin.

SATIN ALIRKEN DİKKAT 

19- Daha az tüketir düşüncesiyle 9 bin btu'lük bir klimayı geniş bir salon için almamalısınız. Soğutmayacak yada ısıtmayacaktır. Dahası hiç durmayacak, sürekli çalışacak ve hatta arıza verecektir.

20- Eski tip akkor flamanlı ampullerden uzak durun.15 vat olan enerji tasarruflu ampuller ile yüzde 70 -80 seviyesinde tasarruf elde edebilirsiniz.

Serbest tüketici olun daha ucuza alın 

Türkİye'de milyonlarca abonenin elektriği yüzde 20-25 daha ucuza kullanma hakkını değerlendirmediğini söyleyen Kolen Enerji Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, "Serbest tüketici olma, elektriği ucuza alma ayrıcalığı, hakkı olan ama kullanmayan elektriği pahalı alan abonelere "Bu haklarınızı kullanmayı, daha ucuza almayı ihmal etmeyin, yazık" diye sesleniyorum. Hele şimdilerde artık maliyetler noktasında çok daha dikkatli olmaya ihtiyacımız var. O zaman daha ucuza almak için beklemeyin. Tabi bu durumdaki abonelerin işlem yapabilmesi içinde yine elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.

FATURA KONTROLÜ 

Bu süreçte kurdan kaynaklı olarak maliyetlerde bir artış yaşanacağını belirten Uğur Karayurt, "Süreci tüketicinin en az zararla kapatması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi. Tüketiciler için yeni bir uygulamayı devreye aldıklarını söyleyen Karayurt, "faturaniyolla.com sitesine cep telefonunuzdan girin. Faturanızın fotoğrafını çekip, cep numaranızı girerek 'gönder' tuşuna basın. Faturanız incelendikten sorna size tüketim bilgilerinizle ilgili bir değerlendirme ile bir geri dönüş yapılacak. Buradan çıkan sonuca göre tüketici de kendine bir yol çizecek" ifadelerini kullandı.

Elektriği kesmeyecekler 

Elektrİk dağıtım şirketleri de bu dönemde tüketicinin yanında olmak adına bazı adımlar atıyor. Aydem ve Gediz Elektrik, koronavirüs salgını yüzünden mağduriyetleri önlemek amacıyla 30 Nisan tarihine kadar borçlarına istinaden evlerin elektriğini kesmeme kararı aldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2020, 08:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
SELAHATTİN AKDAĞ
SELAHATTİN AKDAĞ - 6 ay Önce

ÖNERİ VERECEKLERİNE BİRİM FİYATLARI DÜŞÜRSÜNLER BU KADAR ZAM VERGİ OLURMU,ASIL SOYGUN BURALARDA OLUYOR AMA GÖREN GÖZLER KÖR OLMUŞ...

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.