Elbistan'da tarım işçilerinin günlük yevmiyesi 50 TL olarak belirlendi

Elbistan Ziraat Odası Başkanlığı, bu yıl fındık işçilerinin yevmiyesini 50 lira olarak belirlediğini söyledi.

Elbistan'da tarım işçilerinin günlük yevmiyesi 50 TL olarak belirlendi

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Memet Ali Bulut, ziraat odası toplantı salonunda yaptığı konuşmada, oda yönetim olarak, ilçede 2018 yılı çalışma mevsiminin başlaması nedeniyle, tarım işçilerinin bir günlük işçi yevmiyesinin çavuşluk da içinde 50 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Söz konusu paranın 48 lirasının işçiye kalan 2 liranın ise çavuşun olacağını ifade eden Bulut, işçi 8 saatten fazla çalıştırıldığı takdirde, her saat için 6.25 lira ücret ödeneceğini, 20 işçinin başında bir çavuş bulunacağını, çavuşun yevmiyesinin de işveren tarafından ödeneceğini kaydetti.

"İŞÇİLER KAMYONET KASASINDA TAŞINMAYACAK"
Tarlada 16 yaşından küçük işçi çalıştırılmayacağını vurgulayan Bulut, şunları kaydetti:

"Yatılı gelen işçi için getirme işverene, gidiş işçiye ait olacak. 16 yaşından küçük işçi çalıştırılamaz her gün gidiş, geliş yapan işçiler için işverenle işçiler kendileri, anlaşacak işçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. İşçiler, kamyonet kasasında taşınamayacak. Ayrıca sulu arazide çift sürümü dönüm başı 25 TL, kıraç arazide 21 TL, kültivatör çekimi 13 TL, koplu çekim 13 TL, kürümleme 11 TL, diskaron 11 TL, tarla zirai ilaçlama dönümü 7 TL, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 70 TL, 400 litrelik ilaçlama 40 TL olarak belirlenmiştir."

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER