Ekonomiyle ilgili önemli veri açıklandı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim  endeksi sonuçlarını açıkladı.

Ekonomiyle ilgili önemli veri açıklandı!

Türkiye'de arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 artarak 119,8'den 123,2'ye artış gösterdi.

Buna göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde geçen  yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artarak 120'ye çıktı. Mevsim ve takvim etkisinden  arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 0,9 azalarak  114,7'ye geriledi.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi ekimde geçen yılın aynı ayına  göre yüzde 2,8 artış gösterdi. Bu dönemde 123,2 olarak hesaplanan endeks, geçen  yıl ekimde 119,8 seviyesinde bulunuyordu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ekimde madencilik ve taş  ocakçılığı sektörü endeksi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5, imalat sanayi  sektörü endeksi yüzde 3,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve  dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,2 arttı.

Ekimde madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya  göre yüzde 0,4 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,1, elektrik, gaz,  buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,3 azaldı.

AA Finans'ın 10 ekonomistin katılımıyla sonuçlanan Sanayi Üretimi  Beklenti Anketi'nde ekonomistler, arındırılmamış sanayi üretim endeksinin ekimde  yıllık yüzde 4,6 artmasını bekliyordu.

AA

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2019, 12:31
YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.