Ekmek her yerde satılamayacak!

Ekmeğin fiyatının son günlerde aşırı artması sonrasında tartışmalar sürerken bakanlık yeni bir çalışma başlattı.Geçmişte ekmeğin ruhsatla satışının yapıldığına dikkat çekti.

Ekmek her yerde satılamayacak!

 

Ekmeğin fiyatının aşırı artması sonrasında tartışmalar sürerken bakanlık yeni bir çalışma başlattı.

Fırın sayısına sınır, ekmek satışına özel ruhsat gündemde.
 

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in, “Ekmek 61 kuruş olmalı” sözlerinin ardından fiyat tartışması alevlendi. Bakan Çelik, “1.25 liralık ekmekte zammın izaha ihtiyacı var” derken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, fırıncıların maliyetini yükselten fırın sayısındaki artış ile satılmayan ekmekler konusunu da masaya yatırıyor.
 

15 BİN KİŞİYE 1 FIRIN ÖNERİSİ
 

Sektör fırın sayısının 15 bin kişiye 1 fırın düşecek şekilde sınırlandırılmasını önerirken, bakanlık bu öneriyi de incelemeye aldı. Ekmekte merdiven altı ve ruhsatsız çok sayıda üretim ve satış noktası olduğuna dikkat çekilirken, ruhsatı olmayan yerlerin ekmek satışı yapmasının önlenmesi de gündemde. Halen tekel ürünlerinde olduğu gibi ekmek satış ruhsatı sisteminin başlaması da seçenekler arasında. En büyük şikâyet konularından biri bakkaldan kuruyemişçiye, büfeden tüpçüye kadar hemen her yerde ekmek satışı yapılması.
Yetkililer, geçmişte de ekmek satışının ruhsatla yapıldığına dikkat çekti. Bakanlık, çok fazla sayıda fırın ruhsatı veren belediyeleri de sürece dahil edecek. Belediyelerden ruhsat verilmesini zorlaştırması talep edilecek. Öte yandan bakanlık, irili ufaklı çok sayıda fırının birleşerek daha verimli çalışmasını da istiyor. Buna yönelik bir birleşme modeli ve teşvik modeli de araştırılıyor.

 

BAKANLIK 0.48 KURUŞ KÂR ÖNGÖRDÜ

 

Bakanlığın hesabına göre bir fırıncı günde 10 bin ekmek üretirse, ekmek başına 0.48 kuruş kârla kendini çevirebiliyor. Bu durumda da 250 gram ekmek 61 kuruşa satılabilecek.
 

 


 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE