Döviz, Euro ve altından yeni zirve!

Yılbaşından bu yana adım adım yükselişini sürdüren piyasalar zirveye demir attı. Dolar 8,30 TL'den, Euro 10 TL'den, Sterlin 11,59 TL'den işlem görüyor. Gram altın 476 TL'den fiyatlanırken, gümüş de 7,08 TL seviyesinde. Bitcoin ise 54 bin 513 dolar seviyesinde.

Döviz, Euro ve altından yeni zirve!

Türk Lirası'nın yabancı para birimlerine karşı değer kaybı sürüyor.

Piyasalar yeni güne de zirvede başladı. Merkez Bankasının yarın açıklyacağı faiz kararı öncesi Dolar 8,30 TL'den, Euro 10 TL'den, Sterlin 11,59 TL'den işlem görüyor. Gram altın 476 TL'den fiyatlanırken, gümüş de 7,08 TL seviyesinde. Bitcoin ise 54 bin 513 dolar seviyesinde.

Onsu 1.779 dolar seviyesinden işlem gören altında, gram altın 471/475, çeyrek altın 763/780, Cumhuriyet altını ise 3.142/3.75 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

MERKEZ'İN FAİZ KARARI YARIN
TCMB'nin 6 Mayıs'ta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

ABD'DEN PİYASALARI SALLAYAN FAİZ AÇIKLAMASI
The Atlantic dergisi tarafından düzenlenen video konferans etkinliğine katılan Yellen, ABD Başkanı Joe Biden'ın toparlanma planına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin "aşırı ısınmasını" önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti.
Yellen, "Ekonomimizin aşırı ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının biraz artması gerekebilir." dedi. Açıklama ardından altının ons fiyatında gerileme görülürken, Bitcoin fiyatında da düşüş yaşandı. 

ENFLASYON SON 23 AYIN ZİRVESİNDE
Piyasalarda nisan ayı enflasyon beklentisi, aylık bazda yüzde 1,80 artış olacağı şeklindeydi. Ancak TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre Tüketici Fiyat Endeksi nisanda aylık bazda yüzde 1,68 artarken. yıllık bazda yüzde 17,14 oldu.

Bu verilerle, Kasım ayında başlayan yükseliş serisi yedinci aya taşınmış olurken, tüketici enflasyonu son 23 ayın zirvesine yükseldi.

Ekonomistler, nisanda yıllık enflasyonun yüzde 17,27 ile piyasa beklentilerinin altında gelmesinin ardından, bundan sonraki süreçte emtia fiyatlarının seyrinin ve tam kapanma döneminin ardından oluşabilecek maliyet yönlü baskıların boyutunun, enflasyonda zirvenin geride kalıp kalmadığı konusunda belirleyici olacağını söyledi.

EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ NİSANDA AZALDI
Türkiye İstatistik Kurumu, nisana ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Ekonomik güven endeksi nisanda aylık bazda yüzde 5,1 azalarak 93,9 değerini aldı.

Buna göre, endeks martta 98,9 iken, nisanda yüzde 5,1 gerileyerek 93,9 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki azalış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.

MERKEZ'İN ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜKSELDİ!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, "Enflasyonun 2021 sonunda yüzde 12,2 olarak gerçekleşeceğini, 2022 sonunda yüzde 7,5'e gerileyeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

FED BAŞKANI POWELL'DAN YENİ AÇIKLAMA
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD'de ekonomik görünümün açıkça canlandığını, ancak toparlanmanın düşük ücretli işlerde çalışanlar için daha yavaş güç kazandığını ifade etti.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) tarafından video konferans yöntemiyle düzenlenen ekonomi konferansında değerlendirmelerde bulundu.

Zor bir dönemden geçildiğini yineleyen Powell, "Henüz düzlüğe çıkmadık ancak şimdi gerçek bir ilerleme kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Kovid-19'un pençesinde korkunç bir şekilde acı çekerken, ABD'deki ekonomik görünüm açıkça canlandı." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.