Dolar, euro kritik sınırda! İşte haftanın son işlem gününde piyasalardan günün ilk rakamları

Dolar ve euro kritik sınırdaki konumunu koruyor. Dolar 5,93 TL'den, Euro ise 6,59 TL'den işlem görüyor. Çeyrek altın ise 461 TL'lik alış ve 473 TL'lik satış fiyatında seyrediyor.

Dolar, euro kritik sınırda! İşte haftanın son işlem gününde piyasalardan günün ilk rakamları

Dolar, 27 Aralık 2019 sabahında bankalararası piyasada 5,9325 lira alış fiyatı, 5,9346 lira satış fiyatı seviyesinde yer alıyor.

Euro ise aynı saatlerde 6,5963 lira alış fiyatı, 6,6017 lira satış fiyatıyla işlem görüyor.

27 Aralık 2019 anlık ve güncel çeyrek altın alış fiyatı 461,93 lira, satış fiyatı ise 473,45 liradan işlem görüyor. Gram altında alış fiyatı 288,65 lira, satış fiyatı 288,74 lira seviyesinde yer alıyor.

TCMB’nin piyasayı fonladığı tutarın, son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırması sonrası bu hafta TL faizde yaklaşık 150 baz puan düşüş yaşandı. Piyasada bu sürecin kalıcı olup olmayacağı yani bankanın politika faizi yerine koridorun alt bandını önümüzdeki dönemde de kullanıp kullanmayacağı yakından takip ediliyor.

TL’nin gecelik faizi TCMB politika faizi olan %12 yerine önceki gün ve dün %10.50’de oluştu.

Merkez Bankası fonlamasını son dönemde repo piyasasından swap piyasasına kaydırmasının ardından, açık piyasa işlemleri ile sisteme fonlama sağlar konumdan sistemden likidite çekiyor konuma geldi. Bu değişiklik bankacıların verdiği bilgiye göre 2010’lu yılların başından beri ilk kez yaşanıyor

Geçen yıl 200 milyar TL’ye yaklaşan bankacılık sisteminin fonlama ihtiyacı bugünlerde oldukça azalmış durumda. Fonlama ihtiyacının azalmasında belirleyici faktörler TCMB’nin ZK adımları, swap işlemleri, yıl sonu olması nedeniyle geçici faktörler yer alıyor.

TCMB’nin açık piyasa işlemleri ile sistemden likidite çekiyor konuma gelmesi ile birlikte gecelik faizlerde TCMB’nin politika faizinin alt bandı olan %10.50 seviyesinde oluşuyor. Bankacılara göre fonlama kompozisyonu ve likiditedeki değişimlerin en önemli sonucu da TL faizlerinin politika faizinin 150 baz puan altında oluşuyor olması.

Reuters’da Kasım ayı sonunda yayımlanan bir analizde de dikkat çekildiği üzere yatırımcılar tek haneli faize hızlı geçişin ve çok fazla indiriminin TL’yi önümüzdeki yıl tehlikeye atabileceğinden endişeliler.

REUTERS
 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2019, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.