banner232

Devlette işe torpilli alımlara bir kolaylık daha: KPSS şartları kalktı, iş şansa bağlı

KPSS'deki başarıya rağmen milyonlarca vatandaş hala işsiz ancak devlet destekli personelin sınavsız kamu kurumlarına girişini kolaylaştırmak için yeni tedbirler alındı. Ulusal su koruma projesinde istihdam edilen topografik sörveyörler, laboratuvar teknisyenleri, hidrologlar ve diğer teknik personel bile sınavları geçmek yerine kura ile belirlenecektir.

Devlette işe torpilli alımlara bir kolaylık daha: KPSS şartları kalktı, iş şansa bağlı

Sözcü Gazetesi'nden Erdoğan Süzer’in haberine göre; Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde işe alınacak laborant, hidrolog, topograf ve operatör gibi teknik personelin Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile değil, kurayla belirlenmesi için Cumhurbaşkanlığı kararı çıkarıldı.

Mevzuat gereği kamuda kurayla işe alımlar yalnızca eğitim düzeyi düşük olan temizlik, güvenlik ve koruma hizmetleriyle bakım ve onarım işleri için yapılabiliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararında, 2021 ve 2022 yılları içerisinde DSİ Genel Müdürlüğü'nde istihdam edilmek üzere temizlik, güvenlik ve koruma hizmetleriyle bakım ve onarım hizmetlerine yazılı sınav ve KPSS şartı aranmaksızın doğrudan noter kurası ile işçi alınacağı belirtildi. Bu amaçla kamuya işçi alınmasını düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldı.

Yapılan düzenlemeye göre, kura sonucunda açık iş sayısı kadar asıl ve asıl sayının 4 katı kadar da yedek aday belirlenecek. DSİ’nin yapacağı değerlendirme sonucunda asıl adaylardan gerekli şartları taşımayanların yerine sırasıyla yedek adaylardan işe alım yapılacak.

TEKNİK BİLGİ DÜZEYİNİ TEST EDEN SINAVLA İŞE ALINMASI GEREKİYOR

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararı yalnızca temizlik, güvenlik, koruma hizmetleriyle bakım ve onarım personelini kapsamış olmasına rağmen, normalde sınavla seçilmesi gereken nitelikli teknik personelin de üstü örtülü şekilde bu kapsamda kuraya alınacağı belirtildi.

DSİ'de kurayla işe alınacak personelin önemli bir bölümü topograf, hidrolog ve laborant gibi teknik bilgi ve donanım gerektiren ve mutlaka sınavla belirlenmesi gereken personelden oluşuyor. Bu teknik personelin rastgele kurayla değil teknik bilgi düzeyini test eden sınavla işe alınması gerektiği bildirildi. Kuraya ayrıca treyler operatörü, dozer operatörü gibi kura kapsamında sayılmayan işçilerin de alınacağı kaydedildi.

BU YIL İÇİN 2 BİN 5 ADET İŞÇİ ALIMINA ONAY VERİLDİ

DSİ yönetimi, toplamda 4 bin 175 işçi için kadro talebinde bulundu. Bunun büyük bölümü teknik personelden oluşuyor. Talebin değerlendirilmesi sonucunda bu yıl için 2 bin 5 adet işçi alımına onay verildi. Geri kalan işçilerin ise önümüzdeki yıl alınabileceği belirtildi.

Buna göre, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle büyük bölümü teknik personelden oluşan 2 bin 5 kişi noter kurasıyla kamuda işe başlayacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2021, 10:29
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.