Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakan Atilla'nın yaşadığı süreç hepimizi üzdü ve kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hakan Atilla'ya herhangi bir bariyer söz konusu değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz kimi sahipleneceğiz. Yaşamış olduğu süreç, başta şahsım olmak üzere tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hakan Atilla'nın yaşadığı süreç hepimizi üzdü ve kırdı
banner150

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Malezya Başbakanı  Mahathir Muhammed ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından  düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Mahathir ve heyetini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten  Erdoğan, Mahathir'in duayen bir devlet adamı olmanın yanı sıra Malezya'nın  kalkınmasında önde gelen mimarlardan biri olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, "Kendisini 25 yıl sonra yeniden Başbakan olarak Türkiye'de  misafir etmek bizim için ayrıcalıktır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerde D8 üyesi iki stratejik  ortak olarak iş birliğine yönelik ne gibi adımlar atabileceklerini müzakere  ettiklerini bildirdi.

Bu sene Malezya ile diplomatik ilişkilerin tesisinin 55'inci yıl  dönümü olduğunu anımsatan Erdoğan, ilişkilerin ortak anlayış, karşılıklı güven ve  saygı çerçevesinde sorunsuz devam ettiğini söyledi.

Malezya'nın İstanbul'da başkonsolosluk açma kararı aldığını da  belirten Erdoğan, bu adımın ikili ilişkilere kayda değer katkı sağlayacağında  şüphe olmadığını ifade etti.

Başbakan olarak 2014'te Malezya'ya yaptığı ziyarette stratejik iş  birliği ortak bildirisini imzaladıklarını hatırlatan Erdoğan, bu bağlamda  Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişarelerin uzun aradan sonra geçen  yıl canlandırılmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

Erdoğan, mevcut uluslararası ortamın, istişarelerin artık bakan  seviyesinde gerçekleşmesini zaruri kıldığını, Mahathir ile bu doğrultuda adım  atılması hususunda mutabık kaldıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ASEAN ile sektörel diyalog ortaklığımız  çerçevesinde Malezya'ya özel önem atfediyoruz. Filistin davası başta olmak üzere  Rohingya krizi ve İslam düşmanlığı gibi meseleler karşısında ortak tutum  sergiliyoruz. Malezya ile bu meselelerde iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.  Sayın Mahathir'in önerisiyle Dışişleri Bakanları düzeyinde başlatılan  Türkiye-Malezya-Pakistan üçlü iş birliği sürecinin ilerletilmesine destek vermeye  devam edeceğiz." diye konuştu.

Türkiye ile Malezya arasında değerlendirilmeyi bekleyen büyük ticari  potansiyel bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bugün ticaret ve yatırımların artırılmasıyla savunma sanayii alanında  iş birliğimizin ilerletilmesi gündemimizin ön sıralarında yer almıştır. Malum,  ortaya koyduğumuz ticaret hacmi hedefi iki ülke arasında 5 milyar dolardır.  2015'de yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması kapsamının hizmet ticareti,  yatırımlar ve elektronik ticareti de içerecek şekilde genişletilmesi amacıyla  müzakerelerimizi sürdürüyoruz. 5 milyar dolar hedefine süratle ulaşmamız  gerekiyor. Bu şekilde güncellenecek anlaşmanın ikili ticaretimize ivme  kazandıracağını ümit ediyorum.

Yurt dışına yatırım yapan Malezya fonlarının Türkiye'ye olan ilgisinin  canlı tutulmasını ve Malezyalı firmaların ülkemize yatırımlarının artarak devam  etmesini arzu ediyoruz. Görüşmelerimizde savunma sanayii alanında iş birliğimizi  geliştirmeyi öncelikli hedeflerimizden biri olarak belirledik. Sayın Mahathir,  ziyareti vesilesiyle firmalarımızın imkanlarını yerinde görme fırsatını da  değerlendiriyor. Malezya'nın önemli birikim sahibi olduğu otomotiv alanında  birlikte neler yapabileceğimizi inceleme konusunda da mutabık kaldık. Siyasi ve  ticari iş birliğimizin yanı sıra beşeri temasları güçlendirmek amacıyla kültür,  sanat, turizm ve eğitim alanlarında atılabilecek adımları da önemsiyoruz.  İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye ile Malezya arasındaki iş birliğinin her  alanda ilerlediğine hep birlikte şahit olacağız."

"Ümmet olma bilincinin gereği"

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Malezyalı bir  gazetecinin, "Özellikle birçok ülkenin örnek aldığı Müslüman liderler olarak,  Türkiye ve Malezya'nın birlikte çalışarak İslam dünyasına bir liderlik yapması  söz konusu olacak mıdır?" sorusuna, "Özellikle İslam dünyasının birliği,  beraberliği bizim için her konuda çok önemlidir. Gerek Pakistan gerek Malezya ve  Türkiye olarak yapılacak bu üçlü dayanışma zaten bir ümmet olma bilincinin bir  gereğidir. Ümmet olma bilincinin bir gereği olarak her alanda, her sahada  dışişleri bakanlarımız ön hazırlıkları yapmak suretiyle daha sonra da liderler  bir araya gelerek atılması gereken bu adımları neyse şüphesiz atacağız." yanıtını  verdi.

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın  tahliyesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, bazı Türk vatandaşlarına  yönelik vize uygulamasının kaldırılması talimatına yönelik değerlendirmesi  sorulan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Sayın Putin daha önceden bu müjdeyi bize vermişti, bugün de  kaldırıldı. İnşallah artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da aynı şekilde  Rusya'ya ziyaretlerini yapabilecek, burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.  Uzun zamandır aramızdaki diyaloğun,  bu tür konulardaki sıcak ilişkilerin bir  neticesidir. Şu andan itibaren bu konuda adım atılmıştır.

Hakan Atilla konusuna gelince uzun bir süredir, Halk Bankamızın genel  müdür yardımcısının gerçekten yaşamış olduğu bu süreç başta şahsım olmak üzere  tüm mesai arkadaşlarımızı üzmüştür, kırmıştır. Her türlü girişimi yaptık ve  kendisiyle alakalı verilen mahkumiyet cezası bitmiş oldu. Borcumuz kalmadan Hakan  Atilla evladımız ülkesine dönmüş oldu.

Bundan sonraki sürece yönelik kendisiyle yaptığım telefon görüşmesinde  'Önce ailenle, çocuklarınla tatilini yap, sonra seni Ankara'da, Külliye'de  bekliyorum, ziyaretimize gel, oturur konuşur, ne yapacağımızın kararını da  veririz' dedik. Bizim için Hakan Atilla'ya herhangi bir bariyer söz konusu  değildir. O bizim evladımızdır. Onu sahiplenmeyeceğiz, kimi sahipleneceğiz."

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar  Güler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı  Sözcüsü İbrahim Kalın ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Türkiye'nin  Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Kavakcı da katıldı.

Mahathir'e Cumhuriyet Nişanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısı öncesinde Mahathir'e  Cumhuriyet Nişanı verdi.

Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Nişanı'nın Türkiye ile  dostça ilişkilerin özellikle de çok daha farklı şekilde geliştirilmesini ve iki  ülke vatandaşlarının birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan yabancı devlet  adamlarına tevcih edildiğini söyledi.

"Aziz kardeşim" diye hitap ettiği Mahathir'in, dünyanın fevkalade  mühim coğrafyasında tüm zorluklara göğüs gererek ülkesinin beşeri ve ekonomik  kalkınmasına büyük katkı yaptığına işaret eden Erdoğan, 20 yıl önce ekonomik  darboğaz içindeyken Malezya'yı düzlüğe çıkarmayı ve kalkındırmayı başardığını,  birçok ekonomi tarihçisinin bugün bile bu başarıyı örnek gösterdiğini anlattı.

Mahathir'in, dünyanın en kıdemli başbakanı olarak bugüne kadar  sergilediği müstesna liderlik ve vizyoner devlet adamlığıyla İslam alemine ve  diğer ülkelere de ilham kaynağı olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Siyaset, iktisat ve yüce dinimiz İslam hakkında kaleme aldığınız  kapsamlı eserlerinizle liderliğinizin ötesinde bizleri de aydınlattınız.  Çalışmalarınız başta Filistinli ve Rohingyalı kardeşlerimiz olmak üzere  mazlumların yaralarının sarılmasına, dünyada barış, istikrar ve refahın  geliştirilmesine önemli katkılar sağladı. Türkiye ve Malezya arasındaki mesafe  uzak olsa da dostluk ve karşılıklı güven temelinde 1964 yılında tesis ettiğimiz  ikili ilişkilerimiz, şahsi ilgi ve çabalarınızla stratejik ortaklık seviyesine  ulaştı.

Bu kıymetli çalışmalarınız dolayısıyla zatıalilerine Cumhuriyet  Nişanı'nı takdim etmekten şeref duyuyorum. Bu nişanı dost ve kardeş ülke  Malezya'nın başbakanına veriyor olmak benim için ayrı bir onurdur. Devletimizin  Cumhuriyet Nişanı'nı ülkelerimiz arasındaki ezeli ve ebedi sarsılmaz kardeşliğin  güçlü bir simgesi olarak kabul etmenizi ve taşımanızı temenni ediyorum. Bu  vesileyle hem zatıalilerinin hem de dost ve kardeş Malezya halkının mutluluk ve  refahı için en iyi dileklerimi şahsım, milletim adına burada ifade etmek  istiyorum."

Erdoğan, konuşmasının ardından Mahathir'e Cumhuriyet Nişanı'nı  taktı.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.