Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 ay önce söylemişti! Bugün gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan 3 ay önce dolar 3,50'nin altına iner mesajı vermişti. Haftanın ilk gününde dolar/TL şu dakikalarda 3.50 seviyesinden işlem görüyor.

Cumhurbaşkanı  Erdoğan 3 ay önce söylemişti! Bugün gerçekleşti
banner150

15 Temmuz sonrası Türkiye'ye karşı ekonomik bir darbe girişimi başlatılmış, Kredi derecelendirme kuruluşlarının not düşümü, kurda spekülasyon, AB tarafından ekonomik yaptırım tehdidi gibi birçok cepheden saldırılara maruz kalmıştı.

Bu süreçte ekonomiyi gündemin 1. maddesine alarak saldırıların önüne set çeken Türkiye, başlatılan Dolar ve Konut seferberliği, Merkez Bankası'nın attığı kritik adımlar, Türkiye'de ilk kez kurulan Varlık Fonu, esnafa faizsiz kredi, vergi affı ve istihdam seferberliği gibi bir çok adımla ekonomi dinamiklerini hayata geçirdi.

ERDOĞAN DOLAR 3,50'NİN ALTINA İNER DEMİŞTİ

Bundan bir kaç ay önce Türkiye'de ilk kez kurulan Varlık Fonu ve Döviz kurları hakkında açıklama yapan Erdoğan, Varlık Fonu'nun kurulduğu andan itibaren doların düşüşe geçeceğini belirterek ve kurun 3,50'in altına düşeceğini söylemişti

DOLAR 3,50'NİN ALTINI GÖRDÜ

Dolar/TL, geçen haftaki düşüş eğilimini yeni haftanın açılışına da taşıyarak 3,4989 ile yaklaşık 5,5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Cuma günü, ABD'de açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması ile hafta boyunca etkili olan düşüş eğilimini devam ettiren dolar/TL, günü yüzde 0,44, haftayı ise önceki hafta kapanışına göre yüzde 1,97 değer kaybıyla 3,5089'dan tamamladı.

ABD'de geçen haftanın son işlem gününde açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması, doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine neden oldu.

Bugüne de gerileyerek başlayan dolar/TL, 3,4989 ile 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü ve buradan gelen tepki alımlarıyla saat 10.10 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,10 azalışla 3,5050 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,17 gerileyerek 3,9520'den, sterlin/TL de yüzde 0,19 azalışla 4,5140'tan işlem görüyor.

Analistler, açıklanan mayıs ayı enflasyon verisinin aylık yüzde 0,45 ile beklentiler doğrultusunda artmasına karşın, yıllık enflasyonun yüzde 11,87'den yüzde 11,72'ye gerilemesi sonrasında dolar/TL'nin 3,50'nin altını gördüğünü belirtti.

Bugün yurt dışında açıklanacak hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,50'nin altında kalıcılık sağlaması durumunda yeni hedefinin 3,46 seviyesi olacağını ifade etti.

Euro/TL ise 3.94'ten işlemde.

 

haber7.com

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.