Bakan az önce duyurdu! 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez yaptığı açıklamada enerji kimlik belgesi olmayan binalarda 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak.

Bakan az önce duyurdu! 1 Ocak 2020'den itibaren alım, satım hatta kiralama yapılamayacak

Türkiye’de mesken olarak kullanılan tüm  binalara alınması yasal zorunluluk olan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) başvuruları  için son haftaya girildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ''Binalarda Enerji Performansı  Yönetmeliği'' kapsamında, mesken olarak kullanılan tüm binaların enerji  verimliliğini artırmak amacıyla alınması zorunlu hale getirilen bu belgede, yapıların enerji sınıfı A,B,C,D,E,F,G olarak gösteriliyor. A sınıfı belgeler en  verimli, G sınıfı belgeler ise en düşük verimli seviyeyi belirtiyor.

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim  sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma veya soğutma sistemlerinin verimi  ile ilgili bilgilere göre hazırlanan EKB'nin 10 yıl geçerliliği bulunuyor ve bu  süre sonunda yenilenmesi gerekiyor.

EKB'si olmayan binaların 1 Ocak 2020’den itibaren alım, satım veya  kiralanması yapılamayacak. Sanayi alanında ve işletme faaliyetinde bulunan  binalar, yapımı üzerinden iki yıldan az süre geçmiş binalar ile toplam kullanım  alanı 50 metrekare ve daha az olan binaların EKB alması gerekmeyecek.

Münferit olarak yapılan sera ve atölyeler, içinde soğutma ve ısıtma  sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahır gibi alanlar ile Türk Silahlı  Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait binalara EKB alınmayacak.

Bina sahipleri ve yöneticiler, EKB'yi Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine  başvurarak alabiliyor.

EKB düzenlemek üzere yetki belgesi almış olan ve serbest müşavir  mühendis belgesine sahip mühendisler ile mimarlar ya da bünyesinde bu vasıflara  haiz mühendis veya mimar bulunduran kurumlar yeni yapılacak olan binalara EKB  verebiliyor.

EKB ile 5 yılda 3,2 milyar lira tasarruf

Enerji Verimliliği Derneği  Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’de üretilen toplam elektriğin yaklaşık yüzde  40’ının binalarda kullanıldığını belirterek, ''Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla  9,1 milyon bina bulunuyor, bu yapıların yüzde 87’sini konut nitelikli binalar  oluşturuyor. EKB ile sağlanacak enerji tasarrufu 5 yılda 3,2 milyar lira olarak  öngörülüyor. Enerji verimliliği açısından EKB tarihi bir adım.'' dedi.

Mevcut durumda Türkiye’de EKB alan bina sayısının bir milyona  ulaştığını ifade eden Kalsın, 8 milyonun üzerinde binanın daha bu belgeyi alması  gerektiğini söyledi.

Son yıllarda kentsel dönüşüm sayesinde kentleşme oranında ciddi bir  büyüme olduğunu aktaran Kalsın, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Türkiye’de nüfus artışına bağlı olarak, bina sayısında ciddi bir  artış söz konusu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olan, bireysel yalıtım  yaptıran ve yeni yapılan verimli binalar dikkate alındığında yaklaşık 5,6  milyon konutun yalıtım ihtiyacı bulunuyor. Yapılan araştırmalara göre, bir binada  ısı kayıplarının yüzde 40’ının dış duvarlarından, yüzde 30’unun pencerelerinden,  yüzde 17’sinin kapı ve hava girişlerinden, yüzde 7’sinin çatıdan ve yüzde 6’sının  alt kat döşemelerinden kaynaklanıyor. Sağlıklı bir yalıtımla ciddi oranda enerji  tasarrufu sağlamak ve aile bütçesini rahatlatmak mümkün. Hesaplamalara göre,  yaklaşık 5,6 milyon adet konutun yalıtımının tamamlanması durumunda yıllık 3  milyar metreküp doğal gaz tasarrufu, yani 1 milyar dolarlık gaz ithalatının  azaltımı sağlanabilir.''

Kalsın, yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlayıp denetim  mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının,  vatandaşa, sektöre ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağını belirterek, ''Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji  faturasını yaklaşık yüzde 15 azaltmamız mümkün.'' değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de 5 bin 100 adet EKB oluşturmaya yetkili firma bulunduğunu  dile getiren Kalsın, ''Bu firmalarda 6 bin 400 yetkili uzman görev alıyor. Ayrıca  1 Kasım 2017’den sonra düzenlenen EKB’ler, e-Devlet üzerinden de görülebiliyor.''  ifadelerini kullandı.

AA

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.