Bakan Albayrak'tan flaş vergi açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Reel sektör için 2019 bütçesinden 32,8 milyar TL destek sağlayacağız" dedi. Ayrıca Bakan Albayrak emeklilere 2019'da 185,1 milyar TL ödeneceği açıklamasında bulundu.

Bakan Albayrak'tan flaş vergi açıklaması!

2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan komisyonda bütçeye ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sunum yaptı. 

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YEP'e göre sıkı para ve maliye politikaları uygulanarak ekonomideki dengelenme süreci doğru şekilde yönetilecek.Cari işlemler ve dış finansman ihtiyacı kaynaklı risklerimizi minimize eden sürdürülebilir büyüm patikası izlenecek.

Altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 sonunda pozitif gerçekleşmesi bekleniyor. Ekonomik ve sosyal teşvikler mali dengeler üzerinde bir miktar maliyet yarattı. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz Bütçede gelir tarafında tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmedik Dönem içinde meydana gelebilecek tek seferlik uygulamalar bütçeyi pozitif etkileyecektir.

EMEKLİYE 185,1 MİLYAR TÜRK LİRASI

Albayrak emeklilere 2019'da 185,1 milyar TL ödeneceğini de söyledi.

VERGİ GELİRLERİNDE ARTIŞ ÖNGÖRÜLÜYOR

Ekonomik ve sosyal teşvikler mali dengeler üzerinde bir miktar maliyet yarattı. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz. Bütçede gelir tarafında tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmedik. Dönem içinde meydana gelebilecek tek seferlik uygulamalar bütçeyi pozitif etkileyecektir. Sermaye giderlerinde ortalama %20'lik düşüş ekonomik dengelenme sürecine büyük katkı sağlayacak. Bütçede gelir karşılığı olmayan harcamalara da yer vermedik

2019 bütçesinde yatırım ödenekleri dahil tarıma ayırdığımız kaynak 26.5 milyar TL

REEL KESİM DESTEKLERİNE 32.8 MİLYAR TL KAYNAK

Reel kesim destekleri için bütçeden 32.8 milyar TL kaynak ayırıyoruz. Yurt için tasarrufları teşvik etmeyi sürdürüyoruz; 2019'da BES kapsamında bütçedeki devlet katkısı 4.1 milyar TL olacak. Gelir politikalarımızı 2019'da gerekli mali alanın temini suretiyle makroekonomik dengelenme sürecinin desteklenmesi doğrultusunda yürüteceğiz

BÜTÇE AÇIĞI 80,6 MİLYAR LİRA 

2019 yılında bütçe giderlerinin 961 milyar lira, bütçe gelirlerinin 880,4 milyar lira, vergi gelirlerinin 756,5 milyar lira, faiz dışı giderlerin 843,7 milyar lira, bütçe açığının 80,6 milyar lira olması öngörülmüştür.

Yıl sonunda merkezi yönetim bütçe giderlerinin 821,8 milyar lira, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 749,6 milyar lira, bütçe açığının 72,1 milyar lira, faiz dışı dengenin de 4,3 milyar lira olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bütçe açığının, başlangıç hedefinin 6,2 milyar lira üzerinde gerçekleşmesini ve açığın milli gelire oranının yüzde 1,9 olmasını öngörüyoruz.

BÜTÇENİN YÜZDE 17'Sİ EĞİTİME

Eğitime ayırdığımız kaynağı 2019'da 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Bütçe giderlerinin yaklaşık yüzde 17’sini tek başına eğitime ayırıyoruz 

YORUM EKLE
YORUMLAR
KM
KM - 1 yıl Önce

Şimdiki eğitim sistemi beş para etmez devletin paralarına yazık.aklı başında biri gelmedi ki.

SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.