Araç sürücülerine kötü haber! Motorin ve benzine zam

Gün geçmiyor ki bir zam haberi daha gelmesin. Dün gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatına 28 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 16 kuruş zam yapıldı. Motorine zam pompa fiyatlarına 6 kuruş olarak yansıdı. 22 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Araç sürücülerine kötü haber! Motorin ve benzine zam
banner150

Motorinin litre fiyatına 28 kuruş, benzinin litre  fiyatına ise 16 kuruş zam geldi. Söz konusu artış pompa fiyatlarına dün gece  yarısından itibaren motorinde 6 kuruş, benzinde ise 16 kuruş olarak  yansıdı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren  Sendikasından (EPGİS) aldığı bilgiye göre, motorin ve benzin fiyatlarında yaşanan  artışın ardından, zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı Eşel Mobil Sistemi bu  yıl motorin için altıncı kez devreye alındı.

Buna göre, motorin fiyatında yaşanan 28 kuruşluk artışın 6 kuruşu  pompaya yansıtılırken, kalan 22 kuruşluk artış vergiden karşılanacak. Ankara'da ortalama 6,53 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,59  lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 6,48 liradan 6,54 liraya, İzmir'de  6,56 liradan 6,62 liraya yükselecek.Benzin fiyatlarında ise 16 kuruşluk artışın tamamı pompa satış  fiyatlarına yansıyacak.

Ankara'da ortalama 6,94 liradan satılan benzinin litre fiyatı 7,10  lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 6,87 liradan 7,03 liraya, İzmir'de 6,96  liradan 7,12 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti  nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Eşel Mobil Sistemi nedir?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil Sistemi ile petrol  fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt  içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2019, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.