Aman dikkat, acele edin! Yarın son gün

Gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinin 2019 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamesini verme dönemi bugün başlarken, geliri basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan oluşan mükellefler için ise beyanname verme süresi yarın dolacak.

Aman dikkat, acele edin! Yarın son gün
banner150

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, gelir vergisi mükellefleri  için beyanname dönemi hareketliliği yaşanıyor.

Buna göre, geliri sadece basit usulde tespit edilen ticari  kazançlardan oluşan mükelleflerin 2019 yılı kazançlarına ilişkin yıllık gelir  vergisi beyannamelerini vermesi için tanınan süre yarın sona erecek.

Basit usule tabi mükelleflerde, kendi işinde bilfiil çalışmak, ticari,  zirai veya mesleki faaliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi  olmamak gibi şartlar aranıyor.

Mükellefler, beyannamelerini Defter-Beyan Sistemi üzerinden verecek.  Beyannameler üzerinden hesaplanacak gelir vergisi iki eşit taksitte tahsil  edilecek. İlk taksit, beyanname verme süresi içinde, ikinci taksit ise 1-30  Haziran tarihlerinde ödenecek.

Basit usulde tespit edilen ticari kazanç yanında beyana tabi başka bir  gelir unsurunun bulunması halinde, 2019 yılı kazançlarına ilişkin gelir vergisi  beyannamesi, mart ayı içinde verilecek. Beyanname üzerinden hesaplanacak gelir  vergisi mart ve temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.

Bu arada diğer ücret geliri elde eden hizmet erbaplarının da 2020  yılında ödeyeceği gelir vergisinin tarh ve tahakkuk işlemlerini yarın gün sonuna  kadar yapması gerekecek.

Yıllık gelir vergisi beyannamesi dönemi başladı

Öte yandan ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde  vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri için de beyanname dönemi bugün  başladı. Mükellefler, 2019 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini 31  Mart Salı günü sonuna kadar elektronik ortamda gönderecek.

Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve  iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler, beyannamelerini Hazır Beyan  Sistemi üzerinden 7 gün 24 saat düzenleyebilecek.

Geçen yıl elde edilen kazançlara ilişkin verilecek beyannameler  üzerinden hesaplanan gelir vergisi mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte  ödenecek. Birinci taksitin damga vergisi ile birlikte 31 Mart'a kadar, ikinci  taksitin 4 Ağustos'a kadar ödenmesi gerekecek.

Vergi ödemeleri, anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden  gerçekleştirilebilecek.

Ayrıca Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul  sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Gelir İdaresi  Başkanlığının internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartları  ile 02.00-23.45 saatlerinde ödenmesi mümkün olacak.

Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik  veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumdaki mükelleflerin  adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacak. Bu  mükelleflerin, Vergi İletişim Merkezi'ni (Alo 189) arayarak randevu talep  etmeleri gerekecek.

(Kaynak: AA)

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 08:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.