Açıklanan paket piyasaya çok olumlu yansıyacak

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük yaptığı açıklamada; Ortadoğu pazarı, Rusya’da yaşanan kriz ve dolarda yaşanan hareketlilik neticesinde piyasalarda görülen yavaşlamanın açıklanan paket ile giderileceğini söyledi.

Açıklanan paket piyasaya çok olumlu yansıyacak

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekonomiyi canlandırmak için hazırladığı paketin piyasaya olumlu yansıyacağını söyledi.

 

 

Başkan Karaküçük yaptığı açıklamada; Ortadoğu pazarı, Rusya’da yaşanan kriz ve dolarda yaşanan hareketlilik neticesinde piyasalarda görülen yavaşlamanın açıklanan paket ile giderileceğini söyledi. “Yanı başımızda yaşanan bu gelişmeler içimizdeki üretim ateşini söndürmeyecek” diyen Karaküçük “Hükümetin sanayi yatırımlarına teşvik vermesi, finansal destek sağlaması, işçilik maliyetlerinin düşürülmesi üretimi artıracak. Yeni pazarlar ile dünyanın gıpta ile baktığı bir ülke olacağız” dedi.

 

Başkan Karaküçük, üretim üssü Kahramanmaraş’ın yeni pazarlar bulacağını belirterek, “Şu anda tüm pazarlarımızı değiştirmemiz lazım. Üretilen tüm ürünlerimiz yeni yeni pazarlarda alıcı bulmalı. Ülkeler ile yarışır düzeyde üretilen birçok ürün yeni pazarlar sayesinde daha çok kişiyle buluşacak” dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi kurmayları ile yaptığı zirvenin ardından büyüme için düğmeye basıldı. Pakete göre, prim ve vergi indirimi getiren teşviklerin süresi bir yıl daha uzatılacak. Konuya ilişkin düzenleme Bakanlar Kurulu'na hızlı bir şekilde sunuldu. Birinci bölgede yatırım yapanlara 2, altıncı bölgede yatırım yapanlara da 10 yıl olarak kademeli sigorta primi işveren hissesi desteği bir yıl daha devam edecek. Aralık ayında süresi dolan vergi teşviklerinde de yatırıma katkı oranı yüzde 50'ye kadar çıkacak.

 

BÖLGELERE GÖRE KREDİ

 

Yeni paketle, kamu bankaları da devreye sokulacak. Bankalar, özellikle geri kalmış yörelerde düşük faizle kredi verecek. Özel finansman kuruluşları teşvik edilerek yeni destekler sağlanacak. Kamu bankalarının Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki işletmelere daha fazla kaynak aktarması sağlanacak.

 

Ticari kredilerde faiz sübvansiyonu getirilirken, ihracata dayalı ara malı ithalatında Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) kaldırılıyor. Meclis'e sunulan Torba Yasa'nın çıkmasının ardından sermaye artırımına vergi kolaylığı getiren düzenlemeler de yürürlüğe girecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2015, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.