12 milyon liraya kurdu, siparişlere yetişemiyor

İşadamı Engin Yeşil, geçtiğimiz dönemlerde çıkan çatışmalı ortama inat kente 12 milyon dolarlık fabrika kurdu. Bünyesinde 163 kişiye istihdam sağlayan fabrika, huzur ortamının sağlanması ile Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi illere ambalaj göndermeye başladı.

12 milyon liraya kurdu, siparişlere yetişemiyor
banner150

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, kentte bir dönem çıkan çatışmalı ortama inat 12 milyon dolarlık fabrika kurdu. Bünyesinde 163 personel bulunduran fabrika, huzur ortamının sağlanması ile siparişlere yetişemez duruma geldi.

Diyarbakırlı iş adamı Engin Yeşil, kentteki çatışmalı ortam nedeni ile yatırım yapmayan ve şehri terk eden yatırımcıya inat 2016 yılında fabrikasında üretim yapmaya başladı. Bir süre zorluk çeken Yeşil, huzur ortamının sağlanması ile birlikte adeta dünyaya ambalaj ihraç etmeye başladı. 12 milyon dolara mal olması planlanan ve 10 milyon dolarlık yatırımı tamamlanan fabrikada istihdam edilen 163 personel, taleplere yetişmek için 3 vardiyalı çalışmaya başladı. Yaptığı yatırım ile kentteki işsizliğe bir nebze de olsa katkı sağlayan Yeşil, şu anda doğu illerin tamamı ile Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi iller ile Kuzey Irak, Gürcistan ve Cezayir’e ihracat yapmaya başladı. Yıllık 50 milyon lira ciroya ulaşan Yeşil’in en büyük hedefi çalışma ortamını genişletip daha fazla kişiye istihdam imkanı sağlamak.

YILLIK 50 BİN TON ÜRETİM
Çalışmaları ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Engin Yeşil, fabrikalarının 2016 yılında üretim yapmaya başladığını söyledi. Yıllık 50 bin tona yakın bir üretim gerçekleştirdiklerini kaydeden Yeşil, “Şu anda 163 personel bünyemizde çalışıyor. Bizim aylık 400 bin dolar Kuzey Irak’a ihracatımız var. Kuzey Irak dışında biz şu an Gürcistan ile Cezayir ve başka ülkelerde de çalışma yapıyoruz. Toplam 24 bin metrekare üzerinde 13 bin metrekare kapalı alanımız mevcut. Bizim toplam yatırım tutarımız 12 milyon dolar. Şu anda gerçekleşen 10 milyon dolar mevcut, 2 milyon dolar da önümüzdeki aylarda gerçekleşerek fabrikamızı tam kapasite ile çalıştırmaya başlayacağız” dedi.

“KUZEY IRAK’I RİSKLİ GÖRÜP GÜRCİSTAN’A YÖNELDİK”
ıllık 50 milyon lira dolayında cirolarının olduğunu kaydeden Yeşil, şöyle devam etti:

"Burada ürettiğimiz malların yüzde 33’ünü ihracat yapıyoruz, yüzde 67’lik kısmını da iç pazara sunuyoruz. İç pazara, doğu şehirlerimizin neredeyse tamamına ayrıca, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Kayseri, Ankara gibi illere gönderiyoruz. Dış pazarda, şu an Kuzey Irak ve Gürcistan’a mal gönderiyoruz. Gürcistan’a ihracatımız çok yeni. Son günlerde Kuzey Irak’ı riskli bir bölge olarak görmeye başladık. Bu nedenle başka arayışlar içine girmeye başladık. Bu nedenle Gürcistan’a yöneldik ve bu ülkeye ilk sevkiyatımızı da yaptık. Bundan sonra da ağırlığımızı oraya vermeyi planlıyoruz.”

“KAPI KAPANIRSA HEM BÖLGE HEM ÜLKE, EKONOMİK OLARAK ETKİLENİR”
Halihazırda Kuzey Irak’a aylık 400 bin dolar ihracat yaptıklarını aktaran Yeşil, şu ifadeleri kullandı:

“Kapı kapanırsa hem ülke olsun hem bölge olsun ekonomi yönünde çok olumsuz etkilenir. Türkiye’nin Kuzey Irak’a yıllık ihracatı 8 milyar dolar civarında. Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke de Irak. İster istemez hepimiz çok etkileneceğiz, hem ülke olarak hem bölge olarak. Çatışmalı süreçten sonra hem kapasitemiz arttı hem üretimimiz arttı savaşın olduğu yerde yatırım olmaz, korku olur. Ama şu anda bölge çok rahat, bu nedenle rahat rahat çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Firmaları, iş adamlarını biz Diyarbakır’a davet ediyoruz. Burada yatırım yapmalarına engel hiçbir durum söz konusu değil.”

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2017, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.