Ehliyetlerle ilgili son dakika açıklaması! Yeni ehliyet sistemine geçilmesi nedeniyle eski ehliyet artık tarihe karışıyor. Eski ehliyet sahiplerine 2022 yılına kadar yeni ehliyet verilemez. Lisans yenileme işleminin tarihinin aşılması durumunda idari para cezası uygulanacaktır. Lisans yenileme başvuruları için son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Eski sürücü belgesi belirtilen tarihe kadar kullanılabilir. İşte Ehliyetlerle ilgili tüm gelişmeler...

İçişleri Bakanlığı, 1 Ocak 2016'dan önce verilen lisansların yenileme süresini 31 Aralık 2022'ye uzattı. 2022 yılında eski ehliyete sahip vatandaşların ehliyetlerini yenilemeleri gerekecek. Eski ehliyetlerini değiştirmeyenler idari para cezası ile karşı karşıya kalacak.

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veya telefon ile alınıyor. Ancak ehliyet yenileme işlemi için bazı belge ve evrakların önceden hazırlanarak randevu saatinde götürülmesi gerekiyor. Ehliyet ücretinin de randevu zamanından önce yatırılması şartı var. Ehliyet yenilme ücreti her yıl değişiklik gösteriyor.

İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022'ye kadar uzatmıştı. Eski tip ehliyetlerin yenileme işleminin doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için 2022 yılı bitmeden yapılması gerekiyor. Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

Gözden kaçırmayın

Sen ömisin yanındaki kadını döven: Mahalleliden dayak yedi! Sen ömisin yanındaki kadını döven: Mahalleliden dayak yedi!

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN?

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyet kullanılabilir.

2022 EHLİYET YENİLEME EVRAKLARI NELERDİR?

  • Kimlik Belgesi
  • Sürücü Sağlık Raporu
  • Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan
  • Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca Edevlet üzerinden temin edilebilir.)