Yüz yüze eğitimle ilgili flaş açıklama! Bakan Selçuk duyurdu...

Yüz yüze eğitimle ilgili açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada, "Her ortak kullanım alanında ayrı kurallar belirledik. 49 bin 300 civarı okulumuz yüz yüze eğitime hazır. Listeler Sağlık Bakanlığına iletildi. Şubatın son hafta öğretmenlerimizin ilk doz aşısının yapılmasına başlanacak" ifadelerini kullandı.

Yüz yüze eğitimle ilgili flaş açıklama! Bakan Selçuk duyurdu...

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları:

Şu an itibarıyla köylerimizde  bulunan ilkokul düzeyinde yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700  anaokulunda tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlarken, diğer öğrencilerimiz  de ekranların karşısında yerlerini aldı. İkinci yarıyılın tüm öğrencilerimize,  öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu hafta itibarıyla ülkemizin bütün  köylerindeki öğrencilerimizi okullarına kavuşturmanın ve gülümsemelerine şahit  olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu ilk adımı takip edecek diğer adımımız, 1  Mart'ta okul öncesi, özel eğitim, ilkokul ile lise ve üniversite giriş  sınavlarına hazırlanan 8 ve 12. sınıf öğrencilerimiz için okulların kapısını  açmak olacak. Ayrıca il ve ilçe merkezlerinde salgının yaygınlık durumuna göre  belirlenen ölçütler uyarınca okul risk değerlendirmesi yapılarak tüm sınıf  düzeylerinde okullarımızı açma konusunda da ilin kendi koşulları doğrultusunda  kendi adımını atabilmesi için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

 Okullar hangi koşullarda açıyoruz? Şunun bilinmesini isterim ki okulların açılmasıyla ilgili aldığımız kararlar uzun süren araştırma ve planlama kapsamında belirlendi.

Bunun ilk adımı tüm eğitim kurumlarının standarda tabi olmasıydı. Kararlılıkla tüm çocuklarımızın aynı sağlık güvenliği imkanı içinde olması için 27 Temmuz 2020 tarihinde bakanlığımızla TSE arasında imzalanan eğitim kurumlarında hijyen şartlarının iyileştirilmesi protokolü kapsamında kılavuz yayınladık. Sınıflar, öğretmen odaları, okul bahçesi gibi okul binası içinde her ortak kullanım alanında ayrı kurallar belirledik.

Kılavuz sonrasında okulların hijyen şartlarının iyileştirilmesi adına okulun temiz belgelendirme programını da yürürlüğe aldık. Kılavuzla ilgili çalışmalarımızı ayrı ayrı yapma imkanı bulduk.

Şu an itibariyle okullarımızın yüzde 98.2’sini oluşturan okullarımız ‘okulum temiz’ belgesiyle yüz yüze eğitime hazır hale geldi.

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞI OLACAK?

Hepiniz gibi bizim de bu tedbirler içinde önemli bulduğumuz tedbir, öğretmenlere aşı uygulanması...  Yüz yüze eğitime giren öğretmenler ön sırada olmak üzere listeler Sağlık Bakanlığı’na iletildi. Randevu sistemine işlenmeye başlandı. Şubat’ın son haftası öğretmenlerin ilk doz aşılanmasına başlanacak.

EBA ve 3 TRT EBA televizyon kanalımız her zaman açık kalacak. Öğretmen ve öğrencilerimize de hizmet verecek. Sizlerle işbirliği içinde eğitimin üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluk olmayacağını salgın sürecinde hep beraber tecrübe ettik, ediyoruz. Şunu bilmenizi isterim ki bugün bu köyde evlatlarımızla birlikte şu zili çalmak, onlar kadar bizleri de mutlu etti.

En kısa zamanda sınıflarımızın dolması, okul bahçelerinin cıvıldaması, hasretin tamamen ortadan kalkması temennisiyle yeni yarı yılın tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını gönülden diliyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.