Özel yetenekli öğrenciye TÜBİTAK bursu geliyor!

Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan iş birliği kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), özel yetenekli öğrencilerin eğitimlerinde etkili rol oynayacak, onlara üniversitede burs desteği sağlayacak.

Özel yetenekli öğrenciye TÜBİTAK bursu geliyor!

Bakanlık, özel yetenekli öğrencilere verilen eğitimin niteliğinin  artırılması, öğrencilerin bilimsel ve teknolojik imkanlara erişiminin  kolaylaştırılması için yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er ile TÜBİTAK Başkanı Hasan  Mandal tarafından, özel yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik protokol  imzalandı. Protokolle, bu öğrencilerin eğitiminde TÜBİTAK da artık aktörlerden  biri haline geldi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile TÜBİTAK  arasındaki protokolle, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerindeki (BİLSEM) öğretmen  ile öğrencilerin güncel bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda eğitim  almaları amaçlanıyor.

Bu çerçevede TÜBİTAK tarafından öğrencilere burs, staj, yaz kampı,  bilim söyleşileri ve dönemsel kurum gezileri gibi fırsatlar sunulacak.  Öğrencilerin, Türkiye'nin teknoloji üssü kuruluşlarının önderliğinde deneyimler edinmeleri temin edilecek.

Özel yetenekli öğrencilere "Yurt İçi Lisans Burs" programı kapsamında  karşılıksız eğitim bursu desteği sunulacak.

Olimpiyatlara BİLSEM'lerden katılacaklar

Uluslararası proje ve yarışmalara katılan özel yetenekli öğrencilere  akran veya teknik danışmanlık desteği verilecek. Öğrencilerin olimpiyatlara  doğrudan BİLSEM'lerden katılmasına olanak tanınacak.

TÜBİTAK tarafından özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde görev alan  biyoloji, fizik, kimya, matematik ve bilişim alanları öğretmenlerine de eğitimler  verilmesi ve düzenlenecek yaz kamplarına eğitici desteği sağlanması planlanıyor. Çalışmalar bu eğitim yılından itibaren hayata geçirilmeye başlanacak.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 09:43
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.