Güneş enerjisiyle çalışan ve 60 km/h ile giden yerli otomobil yaptılar

Güneş enerjisiyle çalışan ve 200 kilometre yol katedebilen araç yaptılar. Araç Kastamonu'nun Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulunda üretildi.

Güneş enerjisiyle çalışan ve 60 km/h ile giden yerli otomobil yaptılar
banner150

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulunda güneşten aldığı enerjiyle saatte 60 kilometre hıza ulaşan ve bataryası dolduğunda 200 kilometre yol katedebilen araç yapıldı.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erol Turan, Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencilerince tasarlanan projenin üniversite adına önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Öğrencilerin üniversitenin sunduğu imkanları etkin şekilde kullandığını vurgulayan Turan, "Gururla söyleyebilirim ki yüksekokul öğrencilerimiz yaptıkları projeyle alanlarında önemli bir başarıya imza attı. Hedefleri için zamanlarını ve üniversitemizin onlara sunduğu imkanları çok iyi planladılar. Ortaya koydukları ürünler ve dayanışma içinde yürüttükleri çalışmalarıyla emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar." dedi.

Batarya 2 liralık elektrik kullanılarak da şarj edilebiliyor

Otomotiv Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Ümit Tepe de Ar-Ge çalışmaları kapsamında öğrencilerin desteğiyle geliştirdikleri güneş enerjili aracı 20 bin lira maliyetle 5 ayda tamamladıklarını belirtti.

"Güneş" adını verdikleri aracın saatte 60 kilometre hıza ulaşabildiğine işaret eden Tepe, tamamı yüksekokul bünyesinde yapılan aracın üzerinde her biri 100 vatlık 8 güneş paneli bulunduğunu dile getirdi.

Bu panellerin 392 lityum iyon pilden oluşan bataryayı şarj ederek aracın hareketini sağladığına dikkati çeken Tepe, batarya tam dolu olduğunda aracın 200 kilometre gidebildiğini ifade etti.

Aracın yalnızca güneşten sağladığı enerjiyle 4 beygir gücündeki elektrik motoru sayesinde yol alabileceğini dile getiren Tepe, şöyle devam etti:

"Enerji bittikten sonra havanın güneşli olması durumunda aracın bataryası 7 saatte şarj oluyor. Hava kapalı ise aracın pillerini şarj etmek için yalnızca 2 liralık şebeke elektriği tüketimi yeterli. Geliştirdiğimiz proje sayesinde öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Öğrencilerimiz bu çalışmayla derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri uygulamaya döktü. En önemlisi de fark yaratan bir projeye imza atarak eğitim hayatlarına son derece önemli katkı sağladılar. Projeyi hayata geçirmemizde katkılarından dolayı Rektör Sayın Prof. Dr. Seyit Aydın'a, Yüksekokul Müdürümüz Sayın Turan'a teşekkür ediyoruz."

Tepe, trafiğe açık ve kapalı alanda testlerini sürdürdükleri aracı hidrojenli kullanımla geliştirmeyi hedeflediklerini aktararak "Şimdilik yalnızca güneş enerjisiyle çalışan aracımızı hidrojenle geliştirmek istiyoruz. Çift enerji türüyle aracın hem hızını hem de menzilini artıracağımıza inanıyoruz." dedi.

"Kalıcı bir eser kazandırdığımız için gururluyuz"

Projede yer alan öğrencilerden Berk Tunca ise aracı yaparken şase, kaporta, elektrik ve süspansiyon olmak üzere 4 takım halinde çalıştıklarını anlatarak şunları söyledi:

"Demir profilden iskeletini oluşturduğumuz, plastik kaplama ile kaportasına şekil verdiğimiz aracımızın yürüyen aksamında sürtünme direncinin az olmasından dolayı 4 bisiklet lastiği kullandık. Aracımızı okulumuza kalıcı bir eser olarak kazandırdığımız için gururluyuz."

Öğrencilerden Mutlu Özkök de aracın hafif olması için projelerinde kuru tip akü yerine yeni nesil pil teknolojisi kullandıklarını, bu sayede 100 kilogramlık pil ağırlığını 16 kilograma düşürüp aracın hızını artırdıklarını anlattı.

Aracın iç aksamının tasarım ekibinde yer alan öğrencilerden Abuzer Çelik de geliştirdikleri yazılımla oluşturdukları ön panelde hız ve pil durumunu anlık takip edebildiklerini, kamera ve sensörler sayesinde sürüş kolaylığı sağladıklarını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.