Düzce'de saat 04.08'de 5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası kentte 50 artçı deprem meydana geldi.

Sabaha karşı Düzce'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem büyük korku yarattı. Sarsıntı İstanbul dahil çok sayıda ilde hissedilirken 1'i ağır 93 vatandaşımız da yaralandı. Can havliyle evlerinden çıkan onlarca vatandaş, geceyi sokaklarda geçirdi.

150 ARTÇI SARSINTI YAŞANDI
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, kentte bazı ev ve iş yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazı eşyalar yere düştü.5,9 büyüklüğündeki deprem sonrası en büyüğü 4,3 olan 150 artçı sarsıntı kaydedildi.

Düzce beşik gibi! 5.9'luk deprem sonrası 150 artçı meydana geldi - Resim: 6

Çin’deki Tesla Türkiye’deki Togg’dan daha ucuz Çin’deki Tesla Türkiye’deki Togg’dan daha ucuz

ENERJİ KESİNTİLERİ UYGULANIYOR
AFAD'dan depreme ilişkin yapılan ayrı bir açıklamamada ise "Düzce ili Gölyaka ilçesinde saat 04.08'de 5,9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bölgede kontrol amaçlı enerji kesintileri uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızın paniğe kapılmamasını önemle rica ederiz" ifadeleri kullanıldı.

BAKAN SOYLU: HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından Düzce'ye geçerek hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Soylu, "Kentteki spor salonları, fırınlar ve lokantalar açık. Kamu binalarında kayda değer bir hasar yok" ifadelerini kullandı. Spor ve Gençlik Bakanı Muammer Kasapoğlu ise Yurt binalarının açık olduğu ve yurtlarda hasar olmadığını bildirdi.

Düzce beşik gibi! 5.9'luk deprem sonrası 150 artçı meydana geldi - Resim: 7

24 KASIM'DA OKULLAR TATİL EDİLDİ
Düzce Valisi Cevdet Atay, deprem nedeniyle il genelinde eğitim öğretime 24 Kasım 2022 tarihinde 1 gün ara verildiğini açıkladı. Vali Atay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Değerli hemşerilerimiz, İlimizde yaşanan deprem nedeniyle, tedbir amaçlı ilimiz genelinde tüm eğitim kurumlarında 24 Kasım 2022 tarihinde eğitim öğretime 1 gün ara verilmiştir. Ayrıca kamuda çalışan engelli ile hamile personel de idari izinli sayılacaktır." ifadelerine yer verdi.

Düzce beşik gibi! 5.9'luk deprem sonrası 150 artçı meydana geldi - Resim: 8

BİRİ AĞIR 93 KİŞİ YARALANDI

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre; Düzce’de 37, İstanbul’da 2, Bolu'da 14,  Zonguldak’ta 10, Sakarya’da 26 ve Bursa’da 4 olmak üzere toplam 93 kişi yaralandı. 


Sağlık Bakanlığı’ndan alınan son bilgilere göre, Düzce’de 37 kişi, İstanbul’da 2 kişi, Bolu’da 14 kişi, Zonguldak’ta 10 kişi, Sakarya’da 26 kişi ve Bursa’da 4 kişi olmak üzere toplam 93 yaralı olduğu bildirilirken halen 17 kişinin tedavisinin hastanelerde devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan İstanbul Beylikdüzü'nde yaşayan 31 yaşındaki Nijeryalı deprem anında paniğe kapıldı ve evinin balkonundan atlayarak yaralandı. 

''5 BİNA AĞIR HASARLI''

Deprem bölgesindeki gelişmeleri takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 321 binada yapılan hasar tespit çalışmasında 5'inin ağır hasarlı olduğunu açıkladı. 

Hasar tespitlerinin 2 güne tamamlanacağını da sözlerine ekleyen Bakan Kurum, bu akşam şehrin yüzde 95'ine elektrik verileceğini de duyurdu.  

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da, ''8 bin konutta özellikle Gölyaka'da hasar tespit çalışması yapılacak'' demişti. 

"HASARLI BİNALARA GİRMEYİN"

AFAD, ekiplerin hasar tespit çalışmalarına başladığı duyuruldu. Yapılan açıklamada, hasarlı yapılara "kesinlikle girilmemesi" gerektiği belirtildi.

Düzce beşik gibi! 5.9'luk deprem sonrası 150 artçı meydana geldi - Resim: 10

ADLİYE BİNASINDA HASAR

Düzce Adliyesi'nde çatıdan kopan bazı beton parçalarının yere düştüğü görüldü. Deprem nedeniyle araçlarına yakıt almak isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Artçı sarsıntıların devam ettiği kentte soğuk hava nedeniyle battaniyelere sarılan vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalışıyor.

İZMİR'DEN ANKARA'YA HİSSEDİLDİ

Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedildi.

700 BİN DİNAMİTİN PATLAMASINA EŞDEĞER

Uzmanlar Düzce'de meydana gelen 5,9'luk depremi, NTV'de yorumladı. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin beklenen İstanbul depremini tetiklemeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Tüysüz ise depremle 700 bin ton dinamite eşdeğer bir enerjinin boşaldığını belirtti. 

Düzce beşik gibi! 5.9'luk deprem sonrası 150 artçı meydana geldi - Resim: 11