Yurt dışındaki en büyük üssümüz Somali'de açıldı

Genelkurmay Başkanı Akar'ın katılmış olduğu açılış renkli görüntülere sahne oldu, Somali askerleri Türkçe şarkı söyledi. Afrika ülkelerinden 10 bin askerin eğitimi için üsse 200 Türk askeri konuşlandırılacak.

Yurt dışındaki en büyük üssümüz Somali'de açıldı
banner150

Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Somali'nin başkenti Mogadişu'da açıldı. Törende, Somali askerleri Türkçe yazdıkları şarkıyı seslendirdi.

Somali merkezli Dhacdo.com haber sitesi, askeri üssün Somali Başbakanı HASAN Ali Hayri ve Orgeneral Hulusi Akar tarafından açıldığını yazdı.

TRT World, Somali ordusundan ve diğer Afrika ülkelerinden 10 bin askerin eğitimi için üsse 200 Türk askerinin konuşlandırılacağını aktarıyor.

Hint Okyanusu kıyısında bulunan askeri üssün, tek seferde bin 500'den fazla askeri eğitme kapasitesinde olduğu belirtiliyor.

Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük askeri üssü Somali'de açıldı

Eğitimin amacı, El Kaide bağlantılı İslamcı Eş Şebab örgütüne karşı mücadele veren Somali ordusuna destek vermek.

Açılış, Eş Şebab örgütünün bir askeri üste 17 kişiyi öldürdüğünü açıklamasının ertesinde gerçekleşti. Cuma günü saldırıya uğrayan Barire üssü başkent Mogadişu'nun 50 kilometre güneybatısında bulunuyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar açılışa katılmak için Cuma günü Mogadişu'ya varmıştı. Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki heyeti, Aden Adde Uluslararası Havalimanı'nda, Somali Genelkurmay Başkanı Ahmed Jimale Gedi, Türkiye'nin Somali Büyükelçisi Olgan Baker ve diğer hükümet yetkilileri karşıladı.

Somali'nin Hiiraan haber portalına göre, Orgeneral Hulusi Akar'ın ziyareti nedeniyle kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kentin ana caddelerine askerler konuşlandırılırken, bazı caddeler de sivil araçlara kapatıldı.

Türkiye'nin askeri üssün inşaası için 50 milyon dolar harcadığı belirtiliyor.

Ülkede Afrika Birliği ve diğer ülkelerden 20 bin asker, Eş Şebab'a karşı savaşıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2017, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.