Ve beklenen saldırı başladı! İlk fotoğraflar geldi

Bağımsızlık referandumu nedeniyle tartışmaların olduğu Kerkük'ün batısına Irak ordusu operasyon başlatmıştı. Bölgeden ilk fotoğraflar geldi.

Ve beklenen saldırı başladı! İlk fotoğraflar geldi
banner150

Musul ve Telafer'i terör örgütü DAEŞ'den temizleyen Irak ordusu, şimdi de teröristlerin elinde tuttuğu bir başka önemli nokta olan Kerkük-Havice'ye doğru ilerliyor. İlk gün birçok köy teröristlerden geri alındı. Havice ve çevresinde 1500 kadar militan olduğu sanılıyor. Operasyonun zamanlaması dikkat çekiyor. Harekatın bağımsızlık referandumu öncesinde başlaması Erbil üzerindeki baskıyı arttırıyor.

Yarısını işgal ettiği Irak'ta elinde tuttuğu toprakların büyük çoğunluğunu kaybeden terör örgütü DAEŞ'e ağır bir darbe vuruluyor. Irak Ordu birlikleri, gece yarısı Kerkük'ün batısındaki Havice ilçesine doğru saldırıya geçti. Havice ve çevresi, DAEŞ'in halihazırda elinde tuttuğu en önemli noktalardan biri.

KOALİSYON UÇAKLARI BOMBALADI

Saldırı başlamadan önce ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyona ait savaş uçakları DAEŞ mevzilerini bombardımana tuttu.

Operasyona ordu birliklerinin yanı sıra polis ekipleri ve Şii milisler Haşdi Şabi güçleri de katılıyor. Öğle saatlerinde başkent Bağdat'ta kameraların karşısına geçen uluslararası koalisyonun sözcüsü ABD'li albay Ryan Dillon ve Irak ordu sözcüsü Yahya Resul, Havice ilçesinde 1500 kadar teröristin bulunduğunu söyledi.

Militanların direniş hattının kırıldığı bilgisini veren Resul, "Önümüzdeki saatlerde Şirgat'nın doğusundaki köylerin kurtarıldığını duyuracağız" dedi. Uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Havice'nin kuzeybatısında yer alan Şirgat çevresinde ilerleyen zırhlı araçların fotoğraflarını servis etti.

ZAMANLAMA DİKKAT ÇEKTİ

Kerkük'te bugünlerde tansiyon çok yüksek. Bölgede bulunan gazeteci Can Hasasu, Kerkük'teki DAEŞ varlığını sonlandırmak için başlattığı harekât nedeniyle kente takviye birlikler yollandığını bildiriyor. Hasasu'ya göre, operasyonun bağımsızlık referandumu öncesinde başlaması Erbil üzerindeki baskıyı arttırıyor.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin bağımsızlık referandumu hamlesi, her an bir iç çatışmayı tetikleyebilir.

Bağdat yönetimi ve Türkiye başta olmak üzere neredeyse tüm dünyanın karşı çıktığı referandumun en kritik kenti Kerkük. Petrol zenginliğiyle öne çıkan kentte Türkmenler, Araplar ve Kürtler birlikte yaşıyor.

Ancak referandum sonrası için kentteki Türkmenler ve Araplar çok endişeli. Son olarak bazı peşmerge grupları Türkmenlere saldırı düzenledi ve çatışma çıktı.

Bağdat yönetiminin görevden aldığı Kerkük Valisi Necmettin Kerim, önceki gün düzenlenen referandum mitinginde Erbil yönetiminin asıl niyetini ortaya döken sözler sarfetmişti. Kerkük'ün Kürtlere ait olduğunu savunan Kerim, referandumun bu amaçla yapıldığını söyledi.

 

Milliyet

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.