'Trump, FETÖ elebaşı Gülen hakkında talimat verdi' iddiası!

ABD yönetiminin, 'Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayından sonra Türkiye'yi yatıştırmak' için Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin yasal yolları araştırmaya başladığı öne sürüldü.

'Trump, FETÖ elebaşı Gülen hakkında talimat verdi' iddiası!

Amerikan NBC News kanalının haberine göre, Donald Trump yönetimi,  Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye ile ilişkileri üzerine nasıl bir adım  atabileceğini araştırıyor.

Carol E. Lee, Julia Ainsley ve Courtney Kube imzalı habere göre,  Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye'yi yatıştırmak için nasıl bir yol  izleyeceğini değerlendiren Beyaz Saray, Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma  Bürosu (FBI) ve İç Güvenlik Bakanlığına "Gülen'in yasal olarak iadesi" konusunu  çalışmaları için talimat verdi.

Amerikalı 2 yetkili ile konuyla ilgili bilgi sahibi 2 isme  dayandırılan bu iddiaya göre, Trump yönetimi, Adalet Bakanlığı ile FBI'dan  "Türkiye'nin iade dosyasını yeniden açması", İç Güvenlik Bakanlığından da  "Gülen'in yasal statüsü" konusunda bilgi istedi.

Haberde, Beyaz Saray'ın özellikle Gülen'in ABD'deki yasal statüsünü  öğrenmek istediği belirtildi, ismi açıklanmayan 2 kaynağa dayandırılarak  "Gülen'in ABD'de kalıcı oturma izni sağlayan Yeşil Kart (Green Card) sahibi  olduğu" ifade edildi.

Haberde ayrıca, konuyla ilgili talimatı duyan ABD'li yetkililerin,  "talebin ciddi olduğunu anladıklarında öfkelendikleri" ileri sürüldü.

Konuyla ilgili Beyaz Saray'dan ve diğer kurumlardan herhangi bir  açıklama yapılmadı.

ABD yönetimi son olarak, gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle  bağlantılı oldukları gerekçesiyle, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın  eski başdanışmanı Suud el-Kahtani ve Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu  Muhammed el-Katibi'nin de aralarında bulunduğu 17 Suudi hakkında yaptırım kararı  almıştı.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.