Putin, Trump'ı Moskova'ya davet etti

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump’ın G20 Liderler Zirvesi'nde yaptıkları görüşmede Suriye’yi ele aldıklarını belirterek, “İki lider uluslararası ilişkileri, Suriye’yi ve İdlib’deki durumu görüştü. Bu bağlamda Türkiye hakkında da konuştular” ifadelerini kullandı. Ayrıca Başkan Trump Moskova'ya davet edildi.

Putin, Trump'ı Moskova'ya davet etti

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya lideri Vladimir Putin'in G20 Zirvesi'ndeki görüşmesinin detayları netleşiyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,  Putin ile Trump‘ın Japonya'nın Osaka şehrinde düzenlenen G20  Liderler Zirvesi kapsamında bugün gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin  gazetecilere açıklamalarda bulundu.  İki liderin uluslararası meseleleri istişare ettiklerini anlatan  Peskov, “Putin ve Trump uluslararası ilişkileri ve ticareti ele aldılar.  Suriye’yi ve İdlib’deki durumu da görüştüler. Bu bağlamda Türkiye hakkında da  konuştular.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede Çin’e ilişkin gelişmelerin de ele alındığını belirten  Peskov, “Ayrıca silahsızlanma ve stratejik istikrara yönelik konular da detaylıca  ele alındı.” dedi.

İki liderin karşılıklı müzakerelerin devam etmesi konusunda  anlaştığına işaret eden Peskov, “Ele alınan konular Rus ve ABD’li dışişleri  bakanları ve hazine yetkilileri arasında devam edecek.” diye konuştu.
Kremlin açıklamasında en dikkat çekici ayrıntı, Putin'in Trump'ı Rusya'nın başkenti Moskova'ya davet etmesi oldu. Putin, mevkidaşının gelecek yılki Zafer Günü kutlamalarına katılmasını istiyor.

Beyaz Saray ise, Japonya Osaka'da gerçekleşen randevuda İran, Suriye, Venezuela ve Ukrayna'nın ana başlıklar olduğunu belirtiyor. Açıklamada, iki liderin, Trump'ın daha önce Çin'in de dahil edilmesi gerektiğini söylediği, 21'inci yüzyıl silahların kontrol modeli konusunda iki tarafın da müzakerelere devam etmesine ilişkin anlaşmaya vardığı kaydedildi.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.