Osmanlı başlattı! Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 469'uncu dönem mezunlarını verdi

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki önemli Osmanlı miraslarından kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 469'uncu dönem mezunlarını verdi.

Osmanlı başlattı! Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 469'uncu dönem mezunlarını verdi
banner150

Avrupa'nın en köklü İslami eğitim kurumlarından biri olan medresede  düzenlenen mezuniyet töreninde, 77 kız ve 47 erkek toplam 124 öğrenci tarihi  medreseden mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.

Medrese öğretmenlerinden Naser Mehmedovic, burada yaptığı konuşmada,  çoğu öğrencinin oldukça başarılı notlarla mezun olduğunu belirterek, "Son derece  çalışkan ve başarılı öğrencilerle dolu bir dönemi geride bıraktık. Mezunlara bundan sonraki öğrenim hayatlarında başarılar diliyorum." dedi.

Gazi Hüsrev Bey Medresesinden yüksek not ortalamasıyla mezun olan  Amina Kahriman da medresede eğitim görmekten gurur duyduğunu ifade ederek,  üniversitede uluslararası ilişkiler bölümünde okumak istediğini söyledi. Bir diğer mezun Ahmed Hamidovic ise eğitim hayatı boyunca birçok  yarışmaya katıldığını, gelecek dönemde matematik ve iletişim alanlarına  yönelmeyi planladığını ifade etti.

Mezun olan öğrenciler tören kapsamında Kuran-ı Kerim, dualar ve  ilahiler okudu. Öğrenciler ayrıca, Saraybosna sokaklarında geleneksel "mezuniyet  yürüyüşü" yaptı.

482 yıllık tarihi medrese

Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid'in torunu olan Gazi Hüsrev  Bey, Bosna Sancak Beyliği yaptığı dönemde başta Saraybosna olmak üzere bölgede  çok sayıda cami, hamam, aşevi ve eğitim kurumu gibi vakıf eserleri inşa ettirdi.

​Gazi Hüsrev Bey, 8 Ocak 1537'de Saraybosna'da kendi adıyla anılan  medreseyi kurdu. Medresedeki eğitim, Osmanlı bölgeden çekilmesine rağmen  aralıksız devam etti. Komünist eski Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese, 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, şehir kuşatma altındayken de  kapılarını kapatmadı.

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, kaliteli  eğitimi nedeniyle Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya devam  ediyor. Diplomaları ülkedeki diğer lise diplomalarına denk olan medrese  mezunları, medresedeki eğitimlerini tamamladıktan sonra sadece ilahiyat değil,  istedikleri diğer tüm fakültelerde de eğitimlerini sürdürebiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.