Ömür boyu devlet başkanlığı

Çin Devlet Başkanı Şi'nin süresiz görevde kalmasının önünü açan değişiklik onaylandı. Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için geçerli olan 10 yıllık süre sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi kabul edildi.

Ömür boyu devlet başkanlığı

Çin'de devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için  geçerli olan 10 yıllık görev süresi sınırının kaldırılmasını öngören ve bu  şekilde Devlet Başkanı Şi Cinping'in süresiz görevde kalmasının önünü açan  anayasa değişikliği teklifi kabul edildi. 

Başkent Pekin'deki Büyük Halk Salonu'nda yapılan Çin Ulusal Halk  Kongresi (ÇUHK) 13. Dönem 1. Genel Kurul toplantıları kapsamında anayasa  değişikliği teklifi, oylamaya sunuldu.

Ülkede en üst düzey yasama organı olan ÇUHK'de 2 bin 964 delegenin  katıldığı oylamada devlet başkanlığı ve başkan yardımcılığı için geçerli olan 10  yıllık görev sınırının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifi 2 bin  958 oyla kabul edildi.

Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle Şi Cinping'in ikinci dönem  görev süresinin dolacağı 2023'den sonra da devlet başkanlığına devam  edebilmesinin önü açıldı.

Ayrıca anayasa değişikliği teklifi kapsamında "Yeni dönem Çin için Çin  özellikleri taşıyan sosyalizm üzerine Şi Cinping düşüncesi" şeklindeki bir  ifadenin de anayasaya eklenmesi kararı alındı.

Ülkenin kurucu lideri Mao Zıdong'dan sonra en güçlü lider konumuna  gelen Devlet Başkanı Şi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Genel Sekreteri ve Merkez  Askeri Komisyon Başkanı görevlerini de üstleniyor.

ÇKP'nin en yüksek siyasi gücü elinde bulundurduğu Çin'de eski  anayasadan "Devlet başkanı ve başkan yardımcısı, en fazla beşer yıldan iki dönem  görev yapabilir." ifadesinin çıkarılmasıyla ülkede "çekirdek lider" sıfatıyla  anılan Şi'nin süresiz olarak devlet başkanlığı görevini yürütmesinin önü açıldı.

Önceki anayasada yer alan ilgili madde, Mao sonrası toplumda oluşan  tedirginlik ve karmaşanın önüne geçmek için ülkede dışa açılımın mimarı olarak  görülen Dıng Şiaoping'in teklifiyle 1982'de anayasaya eklenmişti.

Şi'nin selefi Hu Cintao ve Hu'nun selefi Ciang Zımin, 10 yıl devlet  başkanlığı yaptıktan sonra görevi devretmişti.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER