İşte yeni çalışma sistemi! 4 gün iş, 3 gün izin...

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'şn açıklamasına göre corona virüs sebebiyle ağır bir darbe alan yerli turizm sektörünü ayağa kaldırmak için resmi tatillerin arttırılması ve haftalık çalışma gününün 4 gün olup tatilin 3 gün olması gibi bir uygulama planlanıyor.

İşte yeni çalışma sistemi! 4 gün iş, 3 gün izin...

Karantina sürecinin ardından normalleşme sürecine başlayan Yeni Zelanda, corona virüse karşı olumlu sonuçlar almaya devam ediyor. 13 Mayıs Çarşamba gece yarısından itibaren alınan önlemleri bir kademe daha gevşeten Yeni Zelanda’da son 72 saattir yeni bir corona virüs vakası görülmedi.

Bu süreçte iş yerleri, alışveriş merkezleri, ibadet yerleri, kafe ve restoranlar tekrar hizmete açılırken, bu hafta başından itibaren okullar kapılarını öğrencilere açtı. Yeni düzende vatandaşlara sosyal mesafe kurallarına uymaları için gerekli uyarılar yapılırken sosyal toplanmalara 10 kişi sınırlandırılması getirildi.
 
Başbakan Jacinda Ardern bugün gerçekleştirdiği canlı yayında bu şartlar altında geçen bir haftayı değerlendirirken, aldıkları sonuçların oldukça umut verici olduğunu ancak corona virüsü tehdidinin hala ülke sınırları içerisinde olduğunu söyledi. Ardern, bu normalleşme sürecinde ekonominin tekrar canlanmasını amaçladıklarını sözlerine ekledi. Ardern, özellikle corona virüs sebebiyle ağır darbe alan yerli turizm sektörünü ayağa kaldırmak için resmi tatillerin arttırılması ve haftalık çalışma günü sayısının 4'e indirilmesi gibi uygulamalar planladıklarını açıkladı. Başbakan Ardern, karantina sürecinde çoğu vatandaşın esnek mesai saatleri ve evden çalışma düzeni ile verimli sonuçlar elde ettiğini, bu sebeple işverenlerin çalışma günleri ve saatleri üzerinde yeni düzenlemeleri değerlendirebileceğini söyledi.
 
Normalleşme sürecinde kısıtlamalar gevşetiliyor
 

Normalleşme süreciyle birlikte Perşembe gününden itibaren açılacak bar ve gece kulüplerinde yeni uygulamalar olacak. Tüm işletmelere sosyal mesafeyi ihlal etmeyecek oturma düzeni zorunluluğu getirilirken, kafe ve restoranlarda olduğu gibi müşterilerden isim, soyad ve iletişim bilgileri kaydı almak mecburi hale getirildi. Başbakan Ardern konuşmasında vatandaşları bar ve gece kulüplerinin açılmasıyla ilgili uyardı. Corona virüs tehdidinin sona ermediğinin altını çizen Ardern, vatandaşlara gittikleri her ortamda sosyal mesafeye uygun davranmaları uyarısında bulundu. Ardern, son bir haftada alınan sonuçların istikrarlı bir şekilde devam etmesi halinde önlemlerin önümüzdeki haftalarda daha da gevşeyebileceği müjdesini verdi.
 
Corona virüs takibi için mobil uygulama geliştirildi
 
Gerçekleştirilen canlı yayında Sağlık Bakanı Dr  Ashley Bloomfield, devlet tarafından hazırlanan yeni mobil uygulama 'NZ Covid Tracer’ı tanıttı. Temel amacı uygulamayı kullanan vatandaşların bulundukları ortamları kayıt altında tutarak, tespit edilecek olası bir corona virüs vakasının kolayca takip edilmesini sağlamak olan mobil uygulamayı herkes ücretsiz indirebilecek. Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlar, gittikleri her kafe, restoran veya dükkanda, işletme tarafından belirlenecek QR kodu telefonlarına okutarak kendilerini kayıt altına alacak. Tespit edilecek olası bir corona virüsü vakasında ise aynı ortamda vakit geçirmiş kişilerle iletişime geçilecek. Sağlık Bakanı Dr Ashley Bloomfield, bu uygulama ile birlikte normalleşme sürecini kontrollü bir şekilde yürütmeyi hedeflediklerini belirtti.
 
Resmi kayıtlara göre toplam bin 503 corona virüs vakası görülen Yeni Zelanda’da, 21 kişi corona virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

KAYNAK: İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.