Flaş emeklilik yaşı kararı!

Örnek olacak flaş emeklilik yaşı kararı! Avrupa Adalet Divanı, Polonya'nın kadın ve erkek hakimlere farklı emeklilik yaşı dayatan ve Adalet Bakanlığına hangi hakimlerin göreve devam edeceğini belirleme yetkisi veren yasanın, AB hukukunu ihlal ettiğine karar verdi.

Flaş  emeklilik yaşı kararı!
banner150

Avrupa Adalet Divanı, Polonya'nın hakimlere ilişkin yeni yasasının, Avrupa Birliği (AB) hukukunu ihlal ettiği hükmüne vardı. Merkezi Lüksemburg'da bulunan AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet  Divanı, Komisyonun Polonya'nın yeni hakim yasası nedeniyle açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, Polonya'nın yeni yasasının kadın ve erkek hakimlere farklı emeklilik yaşı dayatması ve Adalet Bakanlığına hangi hakimlerin göreve devam edeceğine karar verme yetkisi vermesinin, AB hukukunu ihlal ettiğine karar verdi.

Kararda, üye ülke Polonya'nın AB hukuku uyarınca yükümlülüklerini  yerine getirmediği belirtilirken, yasanın Adalet Bakanlığına verdiği yetkinin, hukuka siyasi müdahalenin önünü açtığı ifade edildi.Polonya'da yürürlüğe giren bir yasa, kadın hakimlerin emeklilik yaşını 60'a, erkek hakimlerin ise 65'e indirmişti. Yasa aynı zamanda Adalet Bakanlığına  hangi hakimlerin emeklilik yaşının ardından göreve devam edebileceğine karar  verme yetkisi sağlamıştı.
AB Komisyonu, yasanın, Birlik hukukunu ihlal ettiği gerekçesiyle Polonya'ya karşı Avrupa Adalet Divanında dava açmıştı.

AA

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.