Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump görüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "ABD ile savunma sanayine dair attığımız adımlar var ama her şeyden önce stratejik ortaklığımız var. Dayanışmamızın aynı şekilde süreceğine inancım tam" dedi. Trump ise, "Obama yönetimi Türkiye'nin Patriot almasına izin vermedi. Bence kendilerine adil davranılmadı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump görüştü!
banner150

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Görüşme öncesinde Türkiye ile ticari ilişkilerden bahseden ve "Görüşmemizi anlamlı buluyorum" diyen Trump, Türk heyetini de "Hiçbir Hollywood setinde bu kadar güzel insanı bir arada bulamazsınız" sözleriyle övdü.

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, Trump ile zirvede bir araya gelmelerini çok anlamlı bulduğunu ifade etti.
Trump, G20 Liderler Zirvesi kapsamında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin öncesinde yaptığı açıklamada, Erdoğan ile tekrar bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi  noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik  attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik  ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız tabii birçok alanda dayanışmamızı  adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde  devam edeceğine olan inancım tamdır.

ABD Başkanı Trump, ABD’den Patriot savunma sistemleri alımı konusunda, Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadığını belirtti.

Bir gazetecinin Türkiye'nin S-400 savunma sistemini alması halinde ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayıp uygulamayacağını sorması üzerine Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye’ye adil davranılmadı.” diye konuştu.

Trump, S-400 konusunda, “Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. (Türkiye'ye karşı) Adil olmak zorundasınız." ifadesini kullandı.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu hatırlatan Trump, “Türkiye ABD’nin dostu ve beraber harika işler yaptık ve büyük ticaret ortağımız. Bunu daha da büyüteceğiz. İkili ticaret hacmi 75 milyar dolar çok az. 100 milyar doların çok üzerinde olması gerekir.” şeklinde konuştu.

Trump, Türkiye ile ABD ilişkilerinin gittikçe ilerlediğini belirterek, “Ticaretimizi dört katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin çok iyi üretimi ve ürünleri var. İlişkilerimiz askeri alanda da gelişiyor. Aynı zamanda bizden çok miktarda askeri alım yapılmasını bekliyoruz. “dedi.

Türkiye’yi ziyaret edeceğine işaret eden Trump, bu ziyaret için net bir tarih belirtmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Trump ile görüşmesi 35 dakika  sürdü.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, MİT Başkanı  Hakan Fidan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da hazır  bulundu.

Kaynak: (AJANSLAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.