Çığır açan araştırma! Kanserin çaresi uzayda mı?

Bilim insanları kanserle mücadelede yapılan çalışmalar sonucundda yer çekimsiz ortamda kalan kanser hücrelerinin öldüğü anlaşıldı!

Çığır açan araştırma! Kanserin çaresi uzayda mı?
banner150

Yer çekimsiz ortamda kalan kanser hücrelerinin öldüğü anlaşıldı! Uzayda sadece 1 gün kalan kanserli hücrelerin %80'inden fazlası öldü. Alman araştırmacıların bir süre önce başlattığı araştırmanın sonucu da böylelikle onaylanmış oldu.

Yeni araştırmayı yürüten Avustralyalı bilim insanları bu sonuçlardan sonra dünyada incelenen kanserli hücreleri uzaya göndermeyi planlıyor. Anlaşılan, yer çekiminin kanser hücreleri üzerinde önemli bir etkisi var.

Araştırmayı yürüten bilim insanlarından biri olan Joshua Chou, bir biyomedikal mühendis. Araştırmasına uzayda yaşanan kemik kaybını incelemek için başlayan bilim insanı etrafında artan kanser vakalarından da etkilenip kanser hücreleriyle çalışmaya başlamış.

Kanser için kesin ve tek bir çözüm bulmanın zor olduğunu, herkesin kanser türünün kendine özel olduğunu ve  kanser hücrelerinin farklı bünyelere farklı şekilde saldırdığını söyleyen Chou'ya göre yer çekimsizlik araştırması bu  konuda çığır açabilir.

Bedenin dört farklı bölgesinden dört farklı kanser tipinin hicrelerini alıp mikro-yer çekimli ortama koyduklarını ve hücrelerin 24 saat içinde %80 ila 90 oranında öldüklerini söyleyen Chou 2020'de kanserli hücre örneklerini Uluslar Arası Uzay İstasyonu'na (ISS) göndermeyi planlıyor...

Kaynak: Posta

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.