Cesur kız serbest bırakıldı!

Filistin direnişin sembolü "Cesuz Kız" Ahed Tamimi 8 sonra serbest bırakıldı

Cesur kız serbest bırakıldı!

İsrail yönetimi, Hanzala Cesaret Ödülü sahibi  'Filistinli cesur kızAhed et-Temimi (17) ve annesini serbest bıraktı. 


 
Temimi ve annesi Neriman, bu sabah işgal altındaki Batı Şeria'nın  Ramallah kentinde yer alan Nebi Salih beldesinin girişinde serbest bırakıldı.
 
Temimi, 21 Mart'ta 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Ne olmuştu?
 
İsrail askerleri, Temimi'yi 19 Aralık 2017'de Ramallah'ta ailesiyle  yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına almıştı. Annesi Neriman'ın da  kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah'ın doğusundaki gözaltı  biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih  beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat attığı  görülen videosu yayımlanan Ahed'in, İsrail askerlerine 'saldırı' ile suçlandığı  belirtiliyor.
 
Videoda Ahed'in yanında görülen kuzeni Nur et-Temimi de daha sonra  gözaltına alınarak askeri cezaevine konulmuş, bir süre sonra kefaletle serbest  bırakılmıştı.

'Filistinli cesur kız' olarak da bilinen Ahed, 2012'de ağabeyi  gözaltına alındığında İsrail askerlerine karşı gösterdiği tavır nedeniyle  İstanbul'da 'Hanzala Cesaret Ödülü'ne layık görülmüştü.
 
Ahed, Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la da  buluşmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER