Büyük ikramiyeyi kazanınca telefonla istifa etti

ABD'de lotoda büyük ikramiyeyi kazanan kişi iş yerini telefonla arayıp istifa etti.

Büyük ikramiyeyi kazanınca telefonla istifa etti
banner150


759 milyon dolarla tarihinin en yüksek ikinci ikramiyesine ulaşan Powerball şans oyunun talihlisi belli oldu. Büyük ikramiyenin tek talihlisi Massachusettes eyaletinden. 53 yaşındaki Mavis L. Wanczyk ikramiyeyi kazandıktan sonra telefonla istifa etti.

ABD’de ‘Powerball’ lotosunda 758,7 milyon dolarlık büyük ikramiye kazanan kişi belli oldu. Massachusetts eyaletindeki Chicopee kentinden bir hastanede çalışan 53 yaşındaki Mavis L. Wanczyk talihli isim oldu.

İkramiyesini teslim alan Wanczyk, piyango kazanmayı her zaman “boş bir hayal” olarak gördüğünü söyledi.

Dün gece bir itfaiye görevlisiyle işten çıkarken loto hakkında konuştuklarını ve ikramiyeyi kazandığını o sırada farkettiğini anlatan Wanczyk, itfaiye görevlisinin, eve güvenle vardığından emin olmak için kendisine yol boyunca eşlik ettiğini söyledi.

Şu anda ilk yapmak istediğinin sadece “oturup rahatlamak” olduğunu ifade eden Wanczyk, 32 yıldır çalıştığı hastaneyi aradığını ve geri dönmeyeceğini ilettiğini de belirtti.

Büyük ikramiyeyi kazanma oranı 292 milyonda 1 olarak açıklanmıştı.

Powerball geçen sene 1,6 milyar dolarla tarihinin en yüksek ikramiye rakamına ulaşmıştı ancak bu rakam üç talihli arasında bölünmüştü.

Şanslı talihli ikramiyesini ya 29 yıllık ödeme planı ya da nakit olarak alma seçeneklerine sahip. Ancak bu kişi ikramiyeyi nakit olarak almak isterse, eyalet vergisi kesintileri sonrası eline yaklaşık 443 milyon dolar geçecek.


Şans oyunları Amerika’da yeni yeni fenomen haline geliyor. “Amerika’da Kumarın Tarihi” adlı kitabın yazarı Roger Dunstan Jamestown kolonisinde yaşayanların kendi masraflarını çıkarmak için kumar oynattıklarını söylüyor.

Buna karşın Massachusetts’teki ilk yerleşimciler, evde dahi kumar oynanmasını yasaklamıştı.

Ancak günün sonunda kolay kazanç elde etme herkesi cezbetti ve Amerika’da yaşayan 13 koloninin tamamı şans oyunlarını kendilerine kaynak yaratmak için kullanmaya başladı.

Şans oyunlarından gelen para tıpkı bugünün dünyasındaki bütçeler gibi okulları desteklemek ve altyapı yatırımları yapmak için kullanıldı.

Ancak eyelet sistemine geçiş kolay olmadı. Ortaya çıkan skandallar ve dini yaklaşımlar nedeniyle 1844’lerinden başından itibaren eyaletler şans oyunlarını yasaklamaya başladı. 1890 yılına gelindiğinde sadece Delaware ve Louisiana’da şans oyunlarına izin veriliyordu.

Ancak 1934 yılında Porto Riko’da şans oyunları kurumu kurulmasıyla birlikte adeta Amerika için de geri sayım başladı. 30 yıl sonra da New Hampshire benzer bir yapı oluşturdu.

Şu anda Alaska, Hawaii, Mississippi, Nevada, Utah ve Alabama dışındaki tüm eyaletlerin yasal şans oyunları var.

Bugün en büyük ikramiyeleri dağıtan şans oyunları birçok eyalette oynanıyor. Powerball ve Mega Millions birden fazla eyaletin ortaklığında oynanan şans oyunları. Bu oyunlar 44 eyalette oynanabiliyor.

Reuters Haber Ajansı verisine göre 2009 yılında şans oyunlarından 17,6milyar dolar toplandı.11 eyalet vergilerden elde ettiklerinden daha fazla bir kazancı şans oyunlarından sağladı. Bu kazancın büyük kısmı okulların harcamalarında kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.