Bu fotoğrafın değeri tam 3 milyon dolar!

Kara deliğin görüntüsü, 20 ülkeden 347 bilim insanının ortak çalışmasıyla alınabilmişti. Kara deliğin ilk kez görüntülendiği fotoğraf 3 milyon dolarlık 'Blim Oscar'ını kazandı.

Bu fotoğrafın değeri tam 3 milyon dolar!
banner150

Dünya’dan 500 bin katrilyon kilometre uzaklıktaki bir galaksinin merkezindeki kara delik fotoğraflanmıştı. Görüntü, 20 ülkeden 347 bilim insanının ortak çalışmasıyla alınabilmişti. Bilim insanları dünyanın farklı yerlerindeki radyo teleskoplarla elde edilen X-ışını verilerini birleştirerek oluşturdukları fotoğrafı geçen nisanda paylaşmıştı.

40 milyar km çapındaki kara deliğin kütlesi, Güneş’ten 6.5 milyar kat büyüklükte. Kara deliğin çevresindeki yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu yuttuğunu gösteren fotoğraf, kütle ile çekim gücü arasındaki bağlantının bilimsel kanıtı olmuştu.

BİLİMİN ‘OSCAR’I

Kara delik görüntüsünü teleskopla yakalamak mümkün değildi. Bu fotoğraf, Katie Bouman (29) isimli bilgisayar mühendisinin geliştirdiği bir algoritma sayesinde çekilebilmişti. İşte tarihe geçen o ekip, ‘Bilimin Oscar’ı olarak adlandırılan 3 milyon dolarlık (17 milyon TL) ‘2020 Çığır Açan Buluş Ödülü’nü kazandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2019, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.