Belçika'da terörist Fehriye Erdal "en çok arananlar" listesine girdi!

Belçika, Özdemir Sabancı suikastının faillerinden firari terörist Fehriye Erdal'ı "en çok arananlar" listesine aldığını duyurdu.

Belçika'da terörist Fehriye Erdal "en çok arananlar" listesine girdi!
banner150

Belçika'da Fransızca yayın yapan Sudinfo.be haber sitesine göre, "en  çok arananlar" listesine aralarında Erdal'ın da bulunduğu iki yeni isim eklenerek  listedeki kişi sayısı bin 846'ya yükseldi.

Buna göre, gıyabında 15 yıl hapis cezası bulunan Erdal, Belçika  Federal Polisi'nin Aktif Firari Arama Timi (FAST) tarafından aranacak.

Erdal dosyası

Sabancı Holding yöneticisi Özdemir Sabancı dahil 3 kişinin 9 Ocak  1996'da öldürülmesi olayının faillerinden ve Türkiye'de geçen yıl güncellenen  Terörden Arananlar Listesi'nde mavi kategoride yer alan Erdal'ın nerede olduğu  bilinmiyor.

Terörist Erdal, Sabancı suikastının ardından ülkeden kaçtıktan sonra,  1999'da Belçika'nın Knokke şehrinde evinde çıkan yangın sonucu "Neşe Yıldırım"  adına düzenlenmiş sahte pasaportla yakalanmıştı.

"Çete üyesi" olmak suçundan yargılanan Erdal, bir yıl hapis cezasına  çarptırılmış, daha sonra ev hapsine alınmış, 2006'da da firar etmişti.

Erdal'ın firarından 2 gün sonra, Bruges Ceza Mahkemesi, 28 Şubat  2006'da, Erdal'a gıyabında 4 yıl hapis cezası ve 10 yıl boyunca kamu haklarından  mahrum etme kararı verirken, Gent Temyiz Mahkemesi, 7 Kasım 2006'da bu cezaları  onamıştı.

Bruges Mahkemesi, aynı dava kapsamında DHKP-C'yi "terör örgütü" olarak  nitelendirmiş ve Belçika'da adli alanda örgütün bu sıfatına resmiyet  kazandırmıştı.

Bruges Ağır Ceza Mahkemesi, suikastın üzerinden 20 yıl geçtikten sonra  25 Mayıs 2016'da Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan Belçika'da yargılanmasına  karar vermişti. Mahkeme 2017'de DHKP-C üyesi Erdal'ı Türkiye'de işlediği  suçlardan gıyabında 15 yıl hapis cezası ile 10 yıl sivil ve siyasi haklardan  mahrumiyet cezasına çarptırmıştı.

KAYNAK: AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.