Bedava ev dağıtacaklar!

Konut sayısı nüfustan daha fazla olan Japonya'da hükümet ilginç bir uygulama başlattı.

Bedava ev dağıtacaklar!
banner150

127 milyon nüfuslu Japonya'da halkın kentlere göç etmesi sebebiyle Akiya adı verilen hayalet evler ortaya çıktı. 2040 yılında Japonya'da halihazırda mevcut 900 kadar kent ve kasabanın tamamen boşalmış olacağı düşünülüyor. İşte bu sebeple Japonya hükümeti, hayalet kent oluşumunun önüne geçmek için ücretsiz ev dağıtma kararı aldı.

Hayalet kentlerden birisi de başkent Tokyo'ya iki saat mesafede yer alan Okutama. Hayalet kentlerin önüne geçmek için 2014 yılında Okutama pilot bölge olarak seçildi. 1990'lı yılların sonunda yoğun göç veren Okutama bugün 5 bin 200 nüfusa sahip.

Okutama'da başarı sağlanmasının ardından uygulamanın ülke geneline yayılması kararlaştırıldı. Akiya sistemi kapsamında ücretsiz ev sahibi olmak isteyen kişilerin 40 yaşın altında olması ve bu kişilerin 18 yaşının altında en az bir çocuğa ve 50 yaşın altında bir eşe sahip olması gerekiyor. Şartları karşılayan kişiler ücretsiz olarak sahip olduğu evleri de restore etmek durumunda.

İkinci Dünya Savaşı ve 1980'lerde ekonomik durum sonrası Japonya genelinde nüfus patlaması yaşandı.Nüfus patlaması sebebiyle konut sektöründe ciddi bir büyüme gözlemlendi. Fakat Japonya'da günümüzde konut sayısı talepten oldukça fazla olduğu için çok sayıda ev boş kalıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.